Reklama

Reklama

PŚ w żeglarstwie: Paweł Tarnowski i Zofia Klepacka liderami regat w Hyeres

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) nadal prowadzi w windsurfingowej klasie RS:X po dwóch dniach regat żeglarskiego Pucharu Świata w Hyeres. Na pozycję liderki awansowała w czwartek Zofia Klepacka (YKP Warszawa).

Mistrz świata Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) z 13. lokaty, jaką zajmował po środowych wyścigach, przesunął się na piątą.

Nie udało się utrzymać wysokich pozycji pozostałym polskim żeglarkom. Maja Dziarnowska (SKŻ) w RS:X spadła z drugiego na ósme miejsce, a jej koleżanka klubowa, mistrzyni świata Małgorzata Białecka z czwartego na 13.

Zajmujące drugie miejsce w klasie 470 po pierwszym dniu Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin) z Irminą Mrózek Gliszczynską (ChKŻ Chojnice) przesunęły się na piąte, przypływając w czwartek na 15. i dziewiątej pozycji.

Reklama

W drugim dniu prestiżowych regat w Hyeres zawodnicy długo czekali na... wiatr. Wyścigi rozpoczęły się z kilkugodzinnym opóźnieniem. Żeglowanie było całkiem inne niż w środę - początkowo znacznie mniej wiatru, który potem wzmógł się, w dodatku bardziej zmieniał kierunek.

Deskarze z kadry Energa Sailing Team Poland wygrali w czwartek wszystkie trzy wyścigi. Najpierw najszybciej popłynął najmłodszy z nich, 21-letni Tarnowski, który utrzymał pozycję lidera.

"Wydawało się, że będziemy się ścigać w bardzo słabym wietrze. Jednak po paru godzinach czekania podmuchy w końcu przyszły, więc mieliśmy trzy wyścigi przy lekkiej bryzie, ale na tyle mocnej, by można było się fajnie poślizgać. Pierwszy wygrałem, w kolejnym byłem drugi, a w trzecim, niestety, przypłynąłem na 22. miejscu. Pozostałem jednak liderem" - powiedział mistrz Europy.

Tarnowski jest dobrej myśli co do kolejnego etapu rywalizacji, jednak podkreślił, że rywalizacja jest zacięta.

"W piątek znowu czeka nas walka, bo w klasyfikacji jest ciasno. Mam nadzieję, że nie zejdę z fotela lidera, ale staram się studzić emocje. Nieważne, czy będę pierwszy po kolejnych wyścigach czy sobotnich. Fajnie byłoby, gdybym był pierwszy na sam koniec. Czasem wysokie miejsce wywiera dodatkową presję" - przyznał.

Dwa kolejne wyścigi deskarzy w mistrzowskim stylu wygrał Myszka i też może myśleć o zwycięstwie w regatach.

"To dla mnie bardzo udany dzień. Cieszę się z przełamania złej passy. Po środowych zmaganiach miałem mieszane uczucia, ale dzisiaj wszystko dobrze się układało. Może poza pierwszym wyścigiem, gdy na początku rywalizacji byłem koło dwudziestki. Udało mi się jednak odzyskać kilka pozycji i dojechałem czwarty. Dwa kolejne to już konsekwentnie pierwsze miejsca. W końcu +grało+ tak jak chciałem, wiatr był tam, gdzie ja. Jeśli będę dalej dobrze pływał, to pierwszy, słabszy dzień może nie mieć znaczenia" - skomentował.

Od czwartku domek nr 29 na kampingu Domaine du Centurion III w Hyeres dodatkowo zyskał na prestiżu. Mieszkają w nim bowiem... liderzy klas RS:X - Tarnowski i Klepacka. Brązowa medalistka londyńskich igrzysk awansowała po dwóch dniach zawodów z trzeciego na pierwsze miejsce.

"Jestem zadowolona z pierwszych dwóch wyścigów, w których byłam czwarta i siódma. Co prawda nie w pierwszej trójce, ale wiatr był zmienny. W ostatnim wyścigu moja koncepcja okazała się nietrafna. Dojechałam na 18. pozycji, ale i tak się cieszę, bo nadrobiłam ponad 20 miejsc, będąc ostatnia na pierwszym znaku. Cóż, "koło ratunkowe", czyli odrzucony najsłabszy rezultat, już wykorzystałam. Teraz do końca muszę uważać" - podkreśliła.

Zadowolony z czwartkowych występów w klasie Laser był Kacper Ziemiński (Pogoń Szczecin), który awansował z 14. na 12. pozycję (w czwartym wyścigu zajął czwarte miejsce, swoje najlepsze w tych zawodach).

"Zmienny wiatr utrudniał życie żeglarzom. Widać to po wynikach, gdzie nawet najlepsi zaliczali spore wpadki. Nasi deskarze pokazują, że ich miejsce w czołówce nie jest przypadkiem. Mamy dwoje liderów i swojego herosa - Piotra Myszkę, który przesunął się na piąte miejsce w klasyfikacji. Dobrą piątą pozycję zajmuje także kobieca załoga w klasie 470" - podsumował wiceprezes ds. sportowych Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Rywalizacja w poszczególnych klasach potrwa do soboty. W niedzielę planowane są punktowane podwójnie tzw. wyścigi medalowe dla najlepszych dziesięciu zawodników w każdej z konkurencji. W sumie na wodach Lazurowego Wybrzeża w 12 klasach rywalizuje 574 żeglarzy z 47 krajów. Wśród nich jest 14 Polaków.

Liderzy i miejsca Polaków po czwartkowych wyścigach:

    RS:X - kobiety (40 startujących)

 1. Zofia Klepacka          19 pkt

...

 8. Maja Dziarnowska        49

13. Małgorzata Białecka     70

    RS:X mężczyzn (40)

 1. Paweł Tarnowski         22

...

 5. Piotr Myszka            31

 9. Przemysław Miarczyński  44

    470 - kobiety (34)

 1. Hannah Mills, Saskia Clark (W. Brytania)          9

...

 5. Agnieszka Skrzypulec, Irmina Mrózek Gliszczynska 16

    Laser (40)

 1. Philipp Buhl (Niemcy)  11

...

12. Kacper Ziemiński       31

    49er (40)

 1. Peter Burling, Blair Tuke (Nowa Zelandia)  14

...

13. Tomasz Januszewski, Jacek Nowak            67

26. Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński       116

    Laser Radial (29)

 1. Evi Van Acker (Belgia)   6

...

29. Agata Barwińska         73


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL