Reklama

Reklama

PŚ florecistek: Triumf Errigo w Gdańsku, Rybicka szósta

Włoszka Arianna Errigo wygrała rozegrany w Gdańsku pierwszy w tym sezonie turniej Pucharu Świata FIE florecistek - Dwór Artusa Grand Prix. Najlepsza z Polek Anna Rybicka (Sietom AZS AWFiS) była szósta, a Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) zajęła ósme miejsce.

W finale wicemistrzyni olimpijska z Londynu pokonała Francuzkę Astrid Guyart 15:9. Początek walki był co prawda wyrównany, ale od stanu 7:7 na planszy dominowała Włoszka, która zadała rywalce sześć trafień z rzędu. Ostatecznie rozstawiona z numerem dwa Errigo wygrała 15:9 i tym samym powtórzyła swój sukces w gdańskim turnieju z 2009 roku (Guyart była wtedy szósta).

Zawody Dwór Artusa Grand Prix toczyły się pod dyktando Włoszek, z których aż trzy dotarły do półfinału. W tej fazie odpadły mistrzyni olimpijska Elisa Di Francisca (przegrała 13:15 z Guyart) oraz Ilaria Salvatori (uległa 6:15 Errigo).

Reklama

Bardzo dobrze spisały się w tej imprezie biało-czerwone. Z 20 polskich reprezentantek do sobotniego turnieju głównego zakwalifikowało się 13, a dwie awansowały do czołowej ósemki. Ta sztuka udała się Annie Rybickiej (Sietom AZS AWFiS) i Martynie Jelińskiej (Budowlani Toruń). Dzięki temu po raz pierwszy od 2007 roku w czołowej ósemce znalazły się dwie biało-czerwone - sześć lat temu druga była Katarzyna Kryczało, a trzecia Rybicka.

W ćwierćfinale 36-letnia Rybicka uległa 8:15 Salvatori, a Jelińska przegrała 8:14 z Guyart. "Zależało mi, aby jak najlepiej wypaść w Gdańsku i wydaje mi się, że ten cel zrealizowałam. Cieszę się, że w 1/8 finału udało mi się pokonać młodą, ale już dość utytułowaną Lee Kiefer, z którą walczyłam po raz pierwszy. Amerykanka była dynamiczna i świetnie pracowała na nogach, niemniej znalazłam na nią sposób. Żałuję natomiast porażki z Salvatori. Popełniłam błąd w środkowej fazie pojedynku, kiedy przeprowadzałam dobre akcje, ale trafiałem w ręce, nogi i maskę, czuli pola nieważne. Przegrywałam 6:8 i musiałam nacierać, a Włoszka mnie kontrowała" - wyjaśniła Rybicka.

O największą niespodziankę postarała się jednak Jelińska. 21-letnia torunianka pokonała najpierw 15:9 Natalię Gołębiowską (Sietom), a w drugiej rundzie wygrała 15:12 z ubiegłoroczną triumfatorką gdańskich zawodów Francuzką Corinne Maitrejean. W 1/8 finału Jelińska zwyciężyła 15:6 kolejną Francuzkę Gaellę Gebet.

"To zdecydowanie największy sukces w dotychczasowej karierze Martyny, która po raz pierwszy znalazła się w czołowej ósemce Pucharu Świata seniorek. Jelińska walczyła bardzo dojrzale, wręcz wzorowo pod względem taktycznym. Nie dała się ponieść na planszy emocjom, tylko skrupulatnie stosowała się do zaleceń trenerów" - powiedział PAP trener polskiej reprezentacji Longin Szmit.

W zawodach Pucharu Świata FIE florecistek Dwór Artusa Grand Prix wzięło udział 79 zawodniczek z 17 krajów. Ten turniej został rozegrany w Gdańsku po raz dziewiąty.

Gdańskie zawody zainaugurowały w tym sezonie cykl turniejów Pucharu Świata FIE florecistek. W sumie zaplanowano osiem tego typu imprez, ale tylko trzy z nich otrzymały rangę Grand Prix. Nie ma w nich co prawda turnieju drużynowego, jednak zdobyte punkty liczą się podwójnie. Tak było w Dworze Artusa, a dodatkowa premia czeka na zawodniczki w Seulu i Marsylii. A francuski turniej, który odbędzie się pod koniec maja, zwieńczy pucharową rywalizację.

Wyniki:

ćwierćfinały:

Arianna Errigo (Włochy) - Inna Derigłazowa (Rosja) 15:7

Astrid Guyart (Francja) - Martyna Jelińska (Polska) 14:8

Elisa Di Francisca (Włochy) - Katja Waechter (Niemcy) 15:11

Ilaria Salvatori (Włochy) - Anna Rybicka (Polska) 15:8

półfinały:

Errigo - Salvatori 15:6

Guyart - Di Francisca 15:13

finał:

Errigo - Guyart 15:9

Końcowa klasyfikacja: 1. Errigo, 2. Guyart, 3. Salvatori i Di Francisca, 5. Deriglazowa, 6. Rybicka, 7. Waechter, 8. Jelińska.

Miejsca pozostałych Polek:

18. Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań)

20. Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań)

26. Magdalena Knop (Sietom)

28. Hanna Łyczbińska (Sietom)

29. Anna Szymczak (UKS Atena Gdańsk)

31. Monika Paliszewska (Sietom)

37. Natalia Gołębiowska (Sietom)

38. Karolina Chlewińska (Sietom)

44. Marta Łyczbińska (Sietom)

52. Zuzanna Sobczak (Sietom)

60. Emilia Rygielska (Sietom)

64. Iwona Olbromska (Sietom)

65. Martyna Długosz (MKS Kusy Szczecin)

67. Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice)

69. Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń)

71. Sandra Sulik (Budowlani Toruń)

76. Justyna Anuszewska (Sietom)

77. Dominika Kurowska (KSz Wrocławianie)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje