Reklama

Reklama

Prezes PZS: Medal mistrzostw Europy biorę w ciemno

Dwudziestu czterech polskich szermierzy będzie walczyć od niedzieli w Zagrzebiu o medale mistrzostw Europy. "Jako dyscyplina bardzo potrzebujemy sukcesu, więc każdy medal biorę w ciemno" - przyznał prezes związku Adam Konopka.

Po nieudanym występie "Biało-czerwonych" w igrzyskach w Londynie w polskiej szermierce nastąpiło sporo zmian. Konopka zastąpił Jacka Bierkowskiego na stanowisku prezesa związku, a nowy zarząd PZS wymienił trzech z sześciu trenerów kadr narodowych. Ich pierwszym poważnym sprawdzianem będą zawody w Chorwacji.

"Traktujemy tę imprezę jako swoisty bilans otwarcia. Chcemy się przekonać, w którym miejscu jesteśmy. Jako dyscyplina bardzo potrzebujemy sukcesu. Dlatego nie interesują mnie pozycje w "ósemce", lecz medal. Każdy biorę w ciemno" - powiedział szef PZS.

Reklama

Konopka zwrócił uwagę, że związek i reprezentacja są w trudnym momencie.

"Zmiany w sztabie szkoleniowym, mniejsze o 45 procent środki na szkolenie seniorów w porównaniu do ubiegłego roku i liczne kontuzje w kadrze sprawiły, że nie jedziemy do Zagrzebia w optymalnym składzie. Ale to nie znaczy, że nie mamy ambicji sportowych" - zaznaczył.

Prezes związku liczy m.in. na florecistki, które po raz pierwszy na wielkich zawodach poprowadzi Paweł Kantorski.

"Przez lata nie tylko tę konkurencję, ale całą dyscyplinę ciągnęła Sylwia Gruchała, której teraz zabraknie, gdyż spodziewa się dziecka. Tworzymy nowy zespół, młody, bo niedługo może się okazać, że turniej drużynowy wypadnie z programu igrzysk w Rio de Janeiro. Ale dziewczyny, które pojadą do Zagrzebia stać na wiele" - ocenił.

Z powodów regulaminowych w kadrze florecistek zabraknie Martyny Jelińskiej.

"Podczas zawodów Pucharu Polski za dyskusję z arbitrem została ukarana przez niego czarną kartką. To oznacza wykluczenie na 60 dni z wszelkiej rywalizacji. Przepadł jej już start w młodzieżowych ME w Toruniu i teraz wśród seniorów. Wszyscy możemy żałować, ale za grzechy trzeba płacić" - tłumaczył Konopka.

W ostatniej chwili z powodu choroby z reprezentacji szpadzistek wypadła Blanka Błach. Zastąpi ją Katarzyna Dąbrowa, która pierwotnie miała być rezerwową.

"Szukamy nowych rozwiązań, zawodników z potencjałem, nie na czołowe lokaty, ale na podium. Mistrzostwa Europy odpowiedzą nam na kilka pytań" - podsumował Konopka.

Najbardziej utytułowaną zawodniczką w polskiej ekipie będzie Aleksandra Socha. Ma w dorobku już trzy indywidualne medale ME. Trener kadry Andrzej Molatta liczy, że na ostatnim zgrupowaniu w Cetniewie udało się jej wrócić do formy z początku sezonu.

"Wszystko wskazuje na to, że po chwilowym załamaniu, jej dyspozycja idzie w górę. Jeśli będzie taka, jak w styczniu i lutym, to stać ją na kolejny sukces w ME" - powiedział szkoleniowiec.

Oprócz Sochy, w reprezentacji znalazły się trzy zawodniczki walczące w ubiegłym tygodniu w młodzieżowym czempionacie.

"Kasia Kędziora w Toruniu wygrała, Matylda Ostojska wywalczyła srebro, ale ja chyba wolałbym je mieć na obozie. Jednak MME odbywały się w Polsce i nie wypadało wystąpić w rezerwowym składzie. Zobaczymy, jak zniosą dwa ważne sprawdziany w ciągu dwóch tygodni" - zastanawiał się trener szablistek.

Odmłodzenie składu wynika z kłopotów zdrowotnych podstawowych do tej pory kadrowiczek - Bogny Jóźwiak i Ireny Więckowskiej.

"Bogna zerwała ścięgno Achillesa i ma sezon z głowy. Boleję szczególnie w kontekście drużyny, bo była jej najmocniejszym ogniwem. Mimo to jest szansa na powtórzenie osiągnięcia sprzed roku, czyli czwartego miejsca" - uważa Molatta.

"Biało-czerwoni" do tej pory w ME wywalczyli 70 medali. Na ten dorobek składa się: 16 złotych, 21 srebrnych i 33 brązowe (indywidualnie - 41; 9-9-23; drużynowo - 29; 7-12-10).

Przed rokiem we włoskim Legnano na podium stanęło dwoje Polaków - brąz wywalczyli Socha w szabli i florecista Michał Majewski.

Skład reprezentacji Polski:

floret kobiet (trener Paweł Kantorski): Martyna Synoradzka, Małgorzata Wojtkowiak (obie AZS AWF Poznań), Karolina Chlewińska, Hanna Łyczbińska, rezerwowa Magdalena Knop (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk);

floret mężczyzn (trener Piotr Majewski): Michał Majewski (AZS AWF Warszawa), Leszek Rajski (Wrocławianie), Radosław Glonek, Paweł Kawiecki, rezerwowy Paweł Osmański (wszyscy Sietom AZS AWFiS Gdańsk);

szabla kobiet (trener Andrzej Molatta): Katarzyna Kędziora (O.Ś. AZS Poznań), Marta Puda (TMS Sosnowiec), Aleksandra Socha, Matylda Ostojska, rezerwowa Małgorzata Kozaczuk (wszystkie AZS AWF Warszawa);

szabla mężczyzn (trener Ryszard Czaja): Adam Skrodzki (AZS AWF Katowice), Marcin Koniusz (MKS Fortis Sosnowiec), Damian Skubiszewski (TMS Sosnowiec), Michał Kosman, rezerwowy Daniel Olejnik (obaj AZS AWF Warszawa);

szpada kobiet (trener Michał Morys): Renata Knapik (KKS Kraków), Magdalena Piekarska, Małgorzata Stroka, Katarzyna Dąbrowa (wszystkie AZS AWF Warszawa), rezerwowa Dominika Mosler (AZS AWF Katowice);

szpada mężczyzn (trener Marek Julczewski): Michał Adamek, Tomasz Motyka (obaj AZS AWF Wrocław), Krzysztof Mikołajczak (St. Szerm. Legia Warszawa), Radosław Zawrotniak, rezerwowy Piotr Kruczek (obaj AZS AWF Kraków);

Program:

16 czerwca, niedziela: floret kobiet, szpada mężczyzn indywidualnie

17 czerwca, poniedziałek: szabla kobiet, floret mężczyzn indywidualnie

18 czerwca, wtorek: floret kobiet, szpada mężczyzn drużynowo

19 czerwca, środa: szpada kobiet, szabla mężczyzn indywidualnie

20 czerwca, czwartek: szabla kobiet, floret mężczyzn drużynowo

21 czerwca, piątek: szpada kobiet, szabla mężczyzn drużynowo

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy