Reklama

Reklama

Nie żyje Zbigniew Czajkowski - wybitny zawodnik i trener szermierki

W wieku 98 lat zmarł wybitny zawodnik i trener szermierki Zbigniew Czajkowski - poinformował Polski Komitet Olimpijski.

Największym sukcesem Zbigniewa Czajkowskiego jako zawodnika był brązowy medal mistrzostw świata szablistów w drużynie, który wywalczył w 1953 roku. Wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski indywidualnie i w drużynie.

Po zakończeniu sportowej kariery rozpoczął pracę jako trener. Do sukcesów poprowadził Egona Franke, Elżbietę Cymerman, Bogdana Gonsiora, Jacka Bierkowskiego i wielu innych zawodników. Był długoletnim szkoleniowcem kadry narodowej i szefem wyszkolenia Polskiego Związku Szermierczego.

Po uzyskaniu uprawnień trenera klasy mistrzowskiej, nie zaniedbując pracy trenerskiej, poświęcił się działalności naukowo-badawczej w katowickiej AWF im. Jerzego Kukuczki. Po latach został doktorem honoris causa tej uczelni, jednocześnie prowadząc szkolenia trenerskie w wielu ośrodkach zagranicznych. Opublikował kilkadziesiąt książek w językach wielu krajów. Był wyróżniany polskimi i zagranicznymi wysokimi odznaczeniami państwowymi i sportowymi.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama