Reklama

Reklama

​Nie żyje mistrz olimpijski z Rzymu rosyjski sztangista Jurij Własow

W wieku 85 lat zmarł w Moskwie mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów Jurij Własow, mistrz olimpijski w kategorii +90 kg z Rzymu (1960) i wicemistrz z Tokio (1964) - poinformowała rosyjska federacja. Był także czterokrotnym mistrzem świata i sześciokrotnym Europy.

W karierze 31 razy ustanawiał rekordy świata. Po jego sukcesie w Rzymie poczta ZSRR wyemitowała znaczek z jego podobizną.

Własow inspirował także sportowców zza żelaznej kurtyny - słynny kulturysta, późniejszy aktor i polityk w USA (gubernator w Kalifornii) urodzony w Austrii Arnold Schwarzengger przyznał, że Rosjanin był jego idolem.

Po zakończeniu sportowej kariery zaczął pisać książki - był autorem 15 powieści i 10 nowel. Był również prezesem federacji podnoszenia ciężarów w ZSRR oraz próbował sił w polityce. Był deputowanym do Dumy Federacji Rosyjskiej, a w 1996 r. jednym z kandydatów na prezydenta.

Reklama

W 1960 r. zajął pierwsze miejsce w ankiecie PAP, organizowanej od 1958 roku wśród agencji prasowych Starego Kontynentu na najlepszego sportowca roku w Europie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje