Rosjanka Zofia Pozdniakowa w szabli i Włoch Alessio Foconi we florecie zdobyli w chińskim Wuxi złote medale szermierczych mistrzostw świata. Najlepsi z Polaków - 14. Aleksandra Shelton i 25. Michał Siess.
21-letnia Pozdniakowa kontynuuje rodzinne tradycje. Jej ojciec Stanisław, dziś szef Europejskiej Konfederacji Szermierki (EFC), a od niedawna również Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, to mistrz olimpijski w tej broni z Atlanty (1996), trzykrotny triumfator igrzysk w drużynie i pięciokrotny indywidualny mistrz globu.
Jego córka dotychczas nie odnosiła większych sukcesów, choć przed rokiem była siódma w mistrzostwach Europy, a z koleżankami zdobyła srebro w drużynie. W Wuxi 22. dotychczas w światowym rankingu szablistka pokonała m.in. Amerykankę polskiego pochodzenia Dagmarę Wozniak 15:10, później 15:12 Chinkę Yaqi Shao, która w 1/32 finału wyeliminowała utytułowaną Ukrainkę Ołhę Charłan, by wreszcie w finale zwyciężyć swoją bardziej doświadczoną rodaczkę Zofię Wieliką 15:13.
Wielika to jedna z najbardziej utytułowanych szablistek w historii, m.in. dwukrotna wicemistrzyni olimpijska oraz dwukrotna mistrzyni globu i czterokrotnie najlepsza na Starym Kontynencie. W maju wróciła na plansze po prawie dwuletniej przerwie, od razu zwyciężyła w turnieju Grand Prix Pucharu Świata w Moskwie, była ósma w Tunisie, a przed miesiącem w Nowym Sadzie triumfowała w ME. W Chinach, zanim już po raz piąty stanęła na podium MŚ, w 1/16 finału zamknęła drogę do sukcesu Aleksandrze Shelton, którą pokonała 15:7, a w półfinale wygrała z mistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro Rosjanką Janą Jegorian 15:13.
Jak Rosjanki zdominowały rywalizację szablistek, tak Włosi wiedli prym wśród florecistów. Trzech z nich znalazło się w "ósemce", ale na podium stanął tylko jeden - Foconi, za to na najwyższym stopniu. W finale 28-letni wicelider światowego rankingu pokonał czwartego w tym zestawieniu Brytyjczyka Richarda Krusego 15:8. Obaj wywalczyli pierwsze indywidualne medale MŚ, a w przypadku reprezentanta Italii to w ogóle pierwszy tego rodzaju sukces w imprezach najwyższej rangi. Londyńczyk, który 30 lipca skończy 35 lat, ma już w dorobku trzy krążki ME.
Trenerem Krusego jest od dłuższego czasu Ziemowit "Ziemek" Wojciechowski, trzykrotny mistrz Polski we florecie, srebrny medalista MŚ w drużynie (1974).
Polski akcent po stronie Foconiego to fakt, że w 1/16 finału wygrał z Michałem Siessem 15:1. Rundę wcześniej wyeliminował czterokrotnego mistrza globu Petera Joppicha. Niemcy nie zaliczą występu w Wuxi do udanych, gdyż po raz pierwszy od 1974 roku w rywalizacji indywidualnej nie zdobyli medalu. Od środy będą mieć na to szanse w drużynie.
szabla kobiet
ćwierćfinały
Zofia Pozdniakowa (Rosja) - Yaqi Shao (Chiny) 15:12
Anne-Elizabeth Stone (USA) - Theodora Gkountoura (Grecja) 15:14
Jana Jegorian (Rosja) - Jiarui Qian (Chiny) 15:12
Zofia Wielika (Rosja) - Cecilia Berder (Francja) 15:13
półfinały
Pozdniakowa - Stone 15:6
Wielika - Jegorian 15:14
finał
Pozdniakowa - Wielika 15:13
kolejność:
1. Pozdniakowa
2. Wielika
3. Stone
. Jegorian
5. Berder
6. Qian
7. Shao
8. Gkountoura
miejsca Polek:
14. Aleksandra Shelton
23. Małgorzata Kozaczuk
41. Angelika Wątor
63. Marta Puda
floret mężczyzn
ćwierćfinały
Alessio Foconi (Włochy) - Enzo Lefort (Francja) 15:8
Jun Heo (Korea Płd.) - Daniele Garozzo (Włochy) 15:14
Richard Kruse (W. Brytania) - James-Andrew Davis (W. Brytania) 15:12
Carlos Llavador (Hiszpania) - Giorgio Avola (Włochy) 15:10
półfinały
Foconi - Heo 15:12
Kruse - Llavador 15:11
finał
Foconi - Kruse 15:8
kolejność:
1. Foconi
2. Kruse
3. Heo
. Llavador
5. Garozzo
6. Avola
7. Lefort
8. Davis
miejsca Polaków:
25. Michał Siess
39. Andrzej Rządkowski
52. Krystian Gryglewski
88. Leszek Rajski