Reklama

Reklama

MŚ w szermierce: złota szabla Pozdniakowej, Foconi najlepszy we florecie

Rosjanka Zofia Pozdniakowa w szabli i Włoch Alessio Foconi we florecie zdobyli w chińskim Wuxi złote medale szermierczych mistrzostw świata. Najlepsi z Polaków - 14. Aleksandra Shelton i 25. Michał Siess.

21-letnia Pozdniakowa kontynuuje rodzinne tradycje. Jej ojciec Stanisław, dziś szef Europejskiej Konfederacji Szermierki (EFC), a od niedawna również Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, to mistrz olimpijski w tej broni z Atlanty (1996), trzykrotny triumfator igrzysk w drużynie i pięciokrotny indywidualny mistrz globu.

Reklama

Jego córka dotychczas nie odnosiła większych sukcesów, choć przed rokiem była siódma w mistrzostwach Europy, a z koleżankami zdobyła srebro w drużynie. W Wuxi 22. dotychczas w światowym rankingu szablistka pokonała m.in. Amerykankę polskiego pochodzenia Dagmarę Wozniak 15:10, później 15:12 Chinkę Yaqi Shao, która w 1/32 finału wyeliminowała utytułowaną Ukrainkę Ołhę Charłan, by wreszcie w finale zwyciężyć swoją bardziej doświadczoną rodaczkę Zofię Wieliką 15:13.

Wielika to jedna z najbardziej utytułowanych szablistek w historii, m.in. dwukrotna wicemistrzyni olimpijska oraz dwukrotna mistrzyni globu i czterokrotnie najlepsza na Starym Kontynencie. W maju wróciła na plansze po prawie dwuletniej przerwie, od razu zwyciężyła w turnieju Grand Prix Pucharu Świata w Moskwie, była ósma w Tunisie, a przed miesiącem w Nowym Sadzie triumfowała w ME. W Chinach, zanim już po raz piąty stanęła na podium MŚ, w 1/16 finału zamknęła drogę do sukcesu Aleksandrze Shelton, którą pokonała 15:7, a w półfinale wygrała z mistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro Rosjanką Janą Jegorian 15:13.

Jak Rosjanki zdominowały rywalizację szablistek, tak Włosi wiedli prym wśród florecistów. Trzech z nich znalazło się w "ósemce", ale na podium stanął tylko jeden - Foconi, za to na najwyższym stopniu. W finale 28-letni wicelider światowego rankingu pokonał czwartego w tym zestawieniu Brytyjczyka Richarda Krusego 15:8. Obaj wywalczyli pierwsze indywidualne medale MŚ, a w przypadku reprezentanta Italii to w ogóle pierwszy tego rodzaju sukces w imprezach najwyższej rangi. Londyńczyk, który 30 lipca skończy 35 lat, ma już w dorobku trzy krążki ME.

Trenerem Krusego jest od dłuższego czasu Ziemowit "Ziemek" Wojciechowski, trzykrotny mistrz Polski we florecie, srebrny medalista MŚ w drużynie (1974).

Polski akcent po stronie Foconiego to fakt, że w 1/16 finału wygrał z Michałem Siessem 15:1. Rundę wcześniej wyeliminował czterokrotnego mistrza globu Petera Joppicha. Niemcy nie zaliczą występu w Wuxi do udanych, gdyż po raz pierwszy od 1974 roku w rywalizacji indywidualnej nie zdobyli medalu. Od środy będą mieć na to szanse w drużynie.

Wyniki:

szabla kobiet

ćwierćfinały

Zofia Pozdniakowa (Rosja) - Yaqi Shao (Chiny) 15:12

Anne-Elizabeth Stone (USA) - Theodora Gkountoura (Grecja) 15:14

Jana Jegorian (Rosja) - Jiarui Qian (Chiny) 15:12

Zofia Wielika (Rosja) - Cecilia Berder (Francja) 15:13

półfinały

Pozdniakowa - Stone 15:6

Wielika - Jegorian 15:14

finał

Pozdniakowa - Wielika 15:13

kolejność:

 1. Pozdniakowa

 2. Wielika

 3. Stone

. Jegorian

 5. Berder

 6. Qian

 7. Shao

 8. Gkountoura

miejsca Polek:

14. Aleksandra Shelton

23. Małgorzata Kozaczuk

41. Angelika Wątor

63. Marta Puda

floret mężczyzn

ćwierćfinały

Alessio Foconi (Włochy) - Enzo Lefort (Francja) 15:8

Jun Heo (Korea Płd.) - Daniele Garozzo (Włochy) 15:14

Richard Kruse (W. Brytania) - James-Andrew Davis (W. Brytania) 15:12

Carlos Llavador (Hiszpania) - Giorgio Avola (Włochy) 15:10

półfinały

Foconi - Heo 15:12

Kruse - Llavador 15:11

finał

Foconi - Kruse 15:8

kolejność:

 1. Foconi

 2. Kruse

 3. Heo

. Llavador

 5. Garozzo

 6. Avola

 7. Lefort

 8. Davis

miejsca Polaków:

25. Michał Siess

39. Andrzej Rządkowski

52. Krystian Gryglewski

88. Leszek Rajski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama