Reklama

Reklama

​MŚ w szermierce: Wielika i Jakimienko najlepsi w szabli

Reprezentanci gospodarzy Zofia Wielika i Aleksiej Jakimienko zdobyli złote medale szermierczych mistrzostw świata w Moskwie w rywalizacji indywidualnej szablistów. W drodze do zwycięstwa Rosjanka wyeliminowała m.in. Aleksandrę Sochę, która zajęła piąte miejsce.

Faworytka gospodarzy spotkała się z Polką w ćwierćfinale i nie dała jej żadnych szans. Socha (AZS AWF Warszawa) co prawda pierwsza zadała trafienie, ale było to jej jedyne prowadzenie w tej walce. Szybko zrobiło się 1:10, a ostatecznie było 15:4 dla Rosjanki.

W półfinale mistrzyni świata z 2011 roku pokonała Węgierkę Annę Marton 15:8, natomiast w pojedynku o złoty medal okazała się lepsza od Francuzki Cecilii Berder - 15:12.

Wielika po igrzyskach w Londynie, gdzie wywalczyła srebro, zrobiła sobie półtoraroczną przerwę w startach i wróciła do rywalizacji w marcu 2014 roku. Poprzedni sezon był przeciętny w jej wykonaniu, ale w tym kroczy od sukcesu do sukcesu. Wygrała m.in. cztery turnieje Pucharu Świata, a przed miesiącem w szwajcarskim Montreux zdobyła miano najlepszego szablistki Europy.

Reklama

Pozostałe Polki odpadły we wczesnej fazie zmagań. Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) była 26., Bogna Jóźwiak (OŚ AZS Poznań) - 43., a mistrzyni niedawnych Igrzysk Europejskich w Baku Angelika Wątor (ZKS Sosnowiec) - 51.

Kibice gospodarzy cieszyli się też we wtorek ze zwycięstwa swojego reprezentanta w rywalizacji mężczyzn. Jakimienko pokonał w finale Amerykanina Daryla Homera 15:5. To pierwszy indywidualny tytuł mistrza świata tego szablisty, który wielokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w rywalizacji drużynowej.

Jedyny Polak, który przebił się do czołowej "64" Marcin Koniusz (MKS Fortis Sosnowiec) odpadł w 1/32 finału. Uległ ósmemu w światowym rankingu reprezentantowi gospodarzy Kamiłowi Ibrahimowowi 10:15 i uplasował się na 57. miejscu.

Pozostali biało-czerwoni nie przebrnęli poniedziałkowych kwalifikacji. Jakub Ociński został sklasyfikowany na 66. miejscu, 90. był Adam Skrodzki (obaj AZS AWF Katowice), a 118. Krzysztof Grzegorek (UKS Victor Warszawa).

Wyniki:

Mężczyźni

Półfinały:

Daryl Homer (USA) - Tiberiu Dolniceanu (Rumunia)        15:14

Aleksiej Jakimienko (Rosja) - Max Hartung (Niemcy)      15:6

Finał:

Aleksiej Jakimienko (Rosja) - Daryl Homer (USA)         15:5

Klasyfikacja końcowa:

1. Aleksiej Jakimienko (Rosja)

2. Daryl Homer (USA)

3. Max Hartung (Niemcy)

3. Tiberiu Dolniceanu (Rumunia)

5. Bongil Gu (Korea Płd.)

6. Aron Szilagyi (Węgry)

7. Junghwan Kim (Korea Płd.)

8. Eunseok Oh (Korea Płd.)

...

57. Marcin Koniusz (Polska)

66. Jakub Ociński (Polska)

90. Adam Skrodzki (Polska)

118. Mikołaj Grzegorek (Polska)

Kobiety

Półfinały:

Cecilia Berder (Francja) - Chen Shen (Chiny)        15:10

Zofia Wielika (Rosja) - Anna Marton (Węgry)         15:8

Finał:

Zofia Wielika (Rosja) - Cecilia Berder (Francja)    15:12

Klasyfikacja końcowa:

1. Zofia Wielika (Rosja)

2. Cecilia Berder (Francja)

3. Anna Marton (Węgry)

3. Chen Shen (Chiny)

5. Aleksandra Socha (Polska)

6. Vassiliki Vougiouka (Grecja)

7. Azza Besbes (Tunezja)

8. Seona Hwang (Korea Płd.)

...

26. Małgorzata Kozaczuk (Polska)

43. Bogna Jóźwiak (Polska)

51. Angelika Wątor (Polska)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje