Reklama

Reklama

​MŚ w szermierce. Polskie szablistki na czwartym miejscu

Polskie szablistki zajęły czwarte miejsce w turnieju drużynowym szermierczych mistrzostw świata w Moskwie po porażce z Amerykankami 33:45 . Czwarta lokata zwiększa znacznie ich szanse na olimpijską kwalifikację.

Polskie szablistki zajęły czwarte miejsce w turnieju drużynowym szermierczych mistrzostw świata w Moskwie po porażce z Amerykankami 33:45 . Czwarta lokata zwiększa znacznie ich szanse na olimpijską kwalifikację.

Rozstawione z numerem siódmym biało-czerwone, w składzie: Aleksandra Socha, Małgorzata Kozaczuk (obie AZS AWF Warszawa), Bogna Jóźwiak (OŚ AZS Poznań) i Angelika Wątor (ZKS Sosnowiec), rozpoczęły zmagania od zwycięstwa nad ekipą Meksyku 45:34 w 1/8 finału.

W ćwierćfinale trafiły na drugie w światowym rankingu Francuzki. Mecz miał bardzo wyrównany przebieg. Podopieczne trenera Norberta Jaskota prowadziły m.in. 15:11, 35:29, ale w ósmej rundzie Kozaczuk przegrała z wicemistrzynią globu Cecilią Berder 4:11 i to rywalki były bliżej półfinału (39:40).

Na ostatni pojedynek na planszy pojawiły się Jóźwiak i tegoroczna wicemistrzyni Europy Charlotte Lembach. Z 40:42 Polka doprowadziła do remisu, ale później zrobiło się 44:43 dla Francji. Dwa ostatnie trafienia zadała jednak ostatnia polska medalistka MŚ indywidualnie (2007, Sankt Petersburg) i biało-czerwone znalazły się w czołowej czwórce.

Reklama

W półfinale nie nawiązały jednak walki z faworyzowanymi Rosjankami, ulegając 26:45.

W meczu o brązowy medal stanęły naprzeciw zespołu USA, który prowadzi Edward Korfanty. Amerykanki, liderki światowego rankingu, w stolicy Rosji nie obroniły tytułu, gdyż w półfinale przegrały z Ukrainkami 39:45, ale do potyczki z biało-czerwonymi przystąpiły w pełni skoncentrowane i szybko wypracowały dużą przewagę.

Dwukrotna mistrzyni olimpijska Mariel Zagunis, mająca polskie korzenie Dagmara Wozniak i ich koleżanki wygrały większość z dziewięciu pojedynków zwyciężając ostatecznie w meczu 45:33.

Polki przed rokiem były szóste w MŚ, więc zyskają sporo punktów w światowym rankingu, na podstawie którego dzielone będą olimpijskie przepustki. Francuzki, drugie przed rokiem, w piątek były szóste, a Włoszki, które poprzednio zajęły czwartą pozycję, zakończyły rywalizację na piątej.

Natomiast drużyna szablistów w 1/16 finału przegrała z wyżej notowanymi Chińczykami 32:45 i zostali sklasyfikowani na 23. miejscu, zgodnym z pozycją w rankingu światowej federacji.

Polacy walczyli w składzie: Adam Skrodzki, Jakub Ociński (obie AZS AWF Katowice), Marcin Koniusz (MKS Fortis Sosnowiec) i Mikołaj Grzegorek (UKS Victor Warszawa).

Wyniki:

Kobiety

Półfinały

Ukraina - USA 45:39

Rosja - Polska 45:26

O 3. miejsce

USA - Polska 45:33

Finał

Rosja - Ukraina 45:41

Końcowa kolejność:

1. Rosja (Zofia Wielika, Jekaterina Diaczenko, Jana Jegorian, Julia Gawriłowa)  2. Ukraina (Ołga Charłan, Ałyna Komaszczuk, Ołena Krawacka, Ołena Woronina)  3. USA(Mariel Zagunis, Dagmara Wozniak, Ibtihaj Muhammad, Anne-Elizabeth Stone)  4. Polska (Aleksandra Socha, Bogna Jóźwiak, Małgorzata Kozaczuk, Angelika Wątor)

***

Mężczyźni

Półfinały

Rosja - Niemcy 45:32

Włochy - Francja 45:39

O 3. miejsce

Niemcy - Francja 45:30

Finał

Włochy - Rosja 45:36 

Końcowa kolejność:

1. Włochy (Aldo Montano, Luca Curatoli, Diego Occhiuzzi, Enrico Berre')  2. Rosja (Aleksiej Jakimienko, Nikołaj Kowaliew, Wenjamin Reszetnikow, Kamił Ibrahimow)  3. Niemcy (Max Hartung, Nicolas Limbach, Matyas Szabo, Benedikt Wagner)  4. Francja

...

23. Polska (Adam Skrodzki, Jakub Ociński, Marcin Koniusz, Mikołaj Grzegorek)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL