Reklama

Reklama

​MŚ w szachach. Po remisie w dziesiątej partii Carlsen o punkt od obrony tytułu

Dziesiąta partia rozgrywanego w Dubaju meczu o mistrzostwo świata w szachach pomiędzy Magnusem Carlsenem i Rosjaninem Janem Niepomniaszczim zakończyła się remisem. Norweg prowadzi w meczu 6,5:3,5 i tylko jednego punktu brakuje mu do obrony tytułu.

Środowy pojedynek, w którym białymi grał aktualny mistrz świata, był jednym z najkrótszych z dotychczasowych. W równej pozycji na szachownicy rywale zgodzili się na remis po 41 posunięciach.

Rywalizacja lidera rankingu FIDE Carlsena (2882) z piątym na światowej liście Niepomniaszczim (2782) toczy się w Międzynarodowym Centrum Wystawowym i Konferencyjnym w Dubaju. Składa się z 14 rund (w tej edycji rywalizację powiększono o dwie w porównaniu z poprzednimi) i planowany jest do 14 grudnia. Może się jednak zakończyć już po kolejnej partii, zaplanowanej na piątek, po kolejnym dniu przerwy. Jeśli wygra ją Norweg, miałby wówczas wystarczający do triumfu dorobek 7,5 pkt. Partie rozpoczynają się o godz. 13.30 czasu polskiego.

Reklama

Pula nagród wynosi 2 miliony euro, z czego zwycięzca otrzyma 60, a pokonany 40 procent tej kwoty.

Trzy lata temu w Londynie Carlsen, po 12 remisach z Amerykaninem Fabiano Caruaną w regulaminowych partiach klasycznych, w dogrywce pokonał go w trzech kolejnych pojedynkach w szachach szybkich, wygrał mecz 9:6 i po raz kolejny obronił tytuł, który należy do niego od 2013 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje