Reklama

Reklama

MŚ w szachach kobiet: Ju -Goriaczkina 6:6 po 12 rundach, będzie dogrywka

Rosjanka Aleksandra Goriaczkina pokonała we Władywostoku broniącą tytułu Chinkę Wenjun Ju w 12., ostatniej rundzie meczu o szachowe mistrzostwo świata kobiet i doprowadziła do remisu 6-6. O tytule zadecyduje więc dogrywka, zaplanowana na piątek.

Szachistka gospodarzy, grając w czwartek białymi, wykorzystała swoją szansę, by doprowadzić do dogrywki i zwyciężyła po 60 posunięciach.

Pierwsze sześć rund pojedynku o szachową koronę rozegrano w Szanghaju.

17. mistrzyni świata w historii, 29-letnia Ju, notowana na drugim miejscu w rankingu FIDE (liderka, jej rodaczka Yifan Hou studiuje na Oxfordzie i zrezygnowała z rywalizacji przy szachownicy), broni tytułu wywalczonego w listopadzie 2018 roku w rosyjskim Chanty-Mansyjsku w turnieju rozgrywanym systemem pucharowym.

Reklama

Osiem lat młodsza Goriaczkina, czwarta na liście FIDE, zakwalifikowała się do meczu o szachową koronę jako zwyciężczyni czerwcowego turnieju kandydatek w Kazaniu, w którym w pokonanym polu zostawiła m.in. byłe mistrzynie świata Chinkę Zhongyi Tan i swoją rodaczkę Aleksandrę Kosteniuk.

W puli nagród organizatorzy zagwarantowali najwyższą w historii meczów o MŚ kobiet kwotę 500 tysięcy euro. Jako że kwestia tytułu rozstrzygnie się w partiach dogrywkowych, 55 procent tej sumy otrzyma zwyciężczyni, a 45 - pokonana.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama