Reklama

Reklama

MŚ w SuperEnduro. Tadeusz Błażusiak drugi w Krakowie

Tadeusz Błażusiak (KTM) zajął drugie miejsce w pierwszej w tym sezonie rundzie mistrzostw świata w SuperEnduro. Wygrał Brytyjczyk Billy Bolt. Zawody odbyły się w sobotę Tauron Arenie Kraków, a na trybunach zasiadło ok. 14 tysięcy widzów.

SuperEnduro to motocyklowe wyścigi na torze w hali, przypominające motocrossowe, których organizatorzy tworzą różnego rodzaju przeszkody (belki, mosty, odcinki kamieniste, rowy z wodą itp.), aby maksymalnie utrudnić zawodnikom przejazd.

W każdej rundzie MŚ - w tym sezonie będzie ich pięć - odbywają się trzy równorzędne finały. Zawodnicy zdobywają też punkty za zajęcie trzech pierwszych miejsc w Superpole (wyścig decydujący o miejscach na starcie). Organizatorzy wyłaniają też najlepszych zawodników danej imprezy, sumując uzyskane przez nich punkty.

Błażusiak w Superpole był trzeci - najszybszy był Bolt - zaś w pierwszym finale przyjechał do mety za plecami wspomnianego zawodnika z Wysp Brytyjskich. Nowotarżanin był po tym starcie niepocieszony, że na jednym z ostatnich okrążeń, próbując minąć rywala, wpadł na kamień.

Reklama

Polak od lat powtarza, że nie za bardzo lubi drugi finał. W nim bowiem najlepszych siedmiu zawodników startuje z drugiego rzędu. "Taddy" jednak tym razem szybko minął słabszych zawodników, który ruszyli przed nim. Na trzecim okrążeniu, po tym jak wyprzedził Rosjanina Dawida Leonowa, jechał na czele stawki. Co prawda w połowie dystansu Bolt znalazł się tuż za pojazdem Błażusiaka, ale ten zdołał odeprzeć atak i był na mecie pierwszy.

W ostatnim starcie nowotarżanin początkowo prowadził, ale pod koniec pierwszego okrążenie minął go późniejszy triumfator imprezy.

Przed imprezą spodziewano się, że trzech Polaków będzie rywalizować o punkty MŚ. Ostatecznie oprócz "Taddiego" w gronie najlepszych był też Emil Juszczak - zajął 11. miejsce (w poszczególnych finałach zajął miejsca: 11., 11., 10.). Grzegorz Kargul nie przebrnął eliminacji.

Następne zawody cyklu odbędą się 4 stycznia w miejscowości Riesa (Niemcy). W Polsce odbędzie się jeszcze ostatnia eliminacja, 14 marca w Łodzi. Zarówno zawody w Krakowie, jak i marcowe, zostały oficjalnie nazwane Grand Prix Polski.

Wyniki pierwszej eliminacji mistrzostw i klasyfikacja generalna:

1. Billy Bolt (Husqvarna, W. Brytania)  60 pkt (20, 17, 20+3 w Superpole)

2. Tadeusz Błażusiak (KTM, Polska)      55 (17, 20, 17+1)

3. Alfrego Gomez (Husqvarna, Hiszpania) 45 (15, 15, 15)

...

11. Emil Juszczak (KTM, Polska)         13 (4, 4, 5)

Autor: Rafał Czerkawski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL