Reklama

Reklama

MŚ w rajdach samolotowych - Francuzi i Czesi podzielili się tytułami

Czesi Tomas Vala i Ondrej Pokorny w klasie Advanced oraz Francuzi Julien Cherioux i David Le Gentil w Ulimited zdobyli złote medale 19. mistrzostw świata w rajdach samolotowych w Toruniu. Losy podium dla reprezentantów Francji rozstrzygali sędziowie.

Podczas tegorocznych mistrzostw było sporo protestów, więc na ostateczne klasyfikacje po każdej z konkurencji trzeba było czekać dość długo. Wszystko przez aurę, a w szczególności silny wiatr, który nie oszczędzał załóg biorących udział w toruńskiej imprezie.

Najważniejszym do rozpatrzenia na zakończenie zawodów był protest dotyczący decydującego lądowania Francuzów w klasie Unlimited. Po odbiciu się od białej linii załoga postawiła samolot na przednim kole, czyli wykonała tzw. taczkę. Sędziowie zdecydowali jednak nie naliczać trójkolorowym punktów karnych, dzięki czemu Cherioux i Le Gentil zostali mistrzami świata.

Reklama

"Obejrzałem powtórki tego lądowania i gdyby mi się to zdarzyło i naliczyliby mi punkty karne, czułbym się poszkodowany. Wylądowali prawidłowo, tytuł im się należy" - powiedział na stronie internetowej toruńskiego aeroklubu Dariusz Lechowski (Aeroklub Krakowski), nawigator Bolesława Radomskiego (Aeroklub Pomorski).

Tym samym Francuzi obronili tytuł zdobyty dwa lata temu w hiszpańskim Castellon. Srebrny medal wywalczyła polska załoga Radomski-Lechowski, a na trzecim miejscu zawody zakończyli Michał i Marcin Wieczorkowie z Aeroklubu Krakowskiego. Poza pierwszym miejscem biało-czerwoni zdominowali klasę Umlimited, zajmując kolejnych siedem miejsc. To pozwoliło Polakom zwyciężyć w klasyfikacji zespołowej. Tu drugie miejsce zajęli Francuzi, a trzecie Czesi.

Klasę Advanced zdecydowanie wygrała polska załoga Jarosław Sysio i Marcin Skalik. Biało-czerwoni startowali jednak jako reprezentacja Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI). Podobnie w przypadku dwóch innych polskich załóg startujących w tej klasie. Po protestach Niemców uznano, że medale można przyznać tylko reprezentantom konkretnych krajów. Udział trzech polskich załóg uznano jako start poza konkursem. Wobec tego złote medale odebrali Czesi Tomas Vala i Ondrej Pokorny, srebrne Tomas i Alexandra Kirchner (Niemcy), a brązowe Robert Sosovicka, Roman Kasak (Słowacja). Zespołowo najlepiej wypadli ostatecznie Słowacy, przed Niemcami i Hiszpanami. Ci ostatni byli najlepsi w lądowaniach.

Wręczenie medali odbyło się w czwartek w zabytkowym Dworze Artusa mieszczącym się na toruńskim Rynku Staromiejskim. Łącznie w mistrzostwach wystartowało 58 załóg z 17 państw.

Gród Kopernika gościł w tym roku dwie imprezy rangi mistrzostw świata. Wcześniej odbyły się tu zawody w akrobacji szybowcowej.

Wyniki:

Klasa Advanced:

1. Tomas Vala - Ondrej Pokorny (Czechy)

2. Tomas Kirchner - Alexandra Kirchner (Niemcy)

3. Robert Sosovicka - Roman Kasak (Słowacja)

drużynowo:

1. Słowacja

2. Niemcy

3. Hiszpania

Klasa Unlimited:

1. Julien Cherioux - David Le Gentil (Francja)

2. Bolesław Radomski (Aeroklub Pomorski) - Dariusz Lechowski (Aeroklub Krakowski)

3. Michał Wieczorek - Marcin Wieczorek (Aeroklub Krakowski)

4. Marcin Chrząszcz - Kamil Kliza (Aeroklub Wrocławski)

5. Marek Kachaniak - Łukasz Pawlak (Aeroklub Rzeszowski)

6. Krzysztof Skrętowicz - Jakub Klęczar (Aeroklub Częstochowski)

7. Krzysztof Wieczorek - Kamil Wieczorek (Aeroklub Krakowski)

8. Janusz Darocha - Zbigniew Chrząszcz (Aeroklub Częstochowski)

drużynowo:

1. Polska

2. Francja

3. Czechy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne