Reklama

Reklama

MŚ w lataniu precyzyjnym. Polacy zdobyli pięć medali

W mistrzostwach świata w lataniu precyzyjnym Polacy zdeklasowali rywali w austriackim Spitzerbergu. Na podium stanęli: Krzysztof Skrętowicz, Janusz Darocha i Michał Wieczorek. Do tego dochodzą jeszcze dwa złote medale - zwycięzcy za konkurecję lądowania i za klasyfikację drużynową.

+ Nieskromnie ocenię, że zgarnąłem wszystko, co najcenniejsze. Sukces zawdzięczam mocnym przygotowaniom teoretycznym i praktycznym - byłem wcześniej w Spitzerbergu na mistrzostwach Austrii i poznałem niuanse terenu, więc teraz czułem się jak u siebie - powiedział członek Aeroklubu Częstochowskiego.

W jego ocenie biało-czerwoni jako zespół są światową potęgą, ale indywidualnie "wciąż jest kilku pilotów - na przykład z Czech czy Francji, którzy są w stanie z nami rywalizować o medale".

49-letni Skrętowicz, na co dzień kapitan samolotów pasażerskich w barwach Vietnam Airlines dodał, że do jego dobrego występu przyczyniła się również pozytywna energia płynąca z życia prywatnego.

Reklama

- Cieszę się szczęściem rodzinnym i tym, że najbliżsi mieszkają ze mną w Wietnamie. Siedem miesięcy temu urodził nam się kolejny syn i to daje naprawdę wiele radości - podkreślił.

Skrętowicz po raz pierwszy sięgnął po tytuł mistrza globu w lataniu precyzyjnym. Wcześniej zdobywał m.in. medale MP, brąz MŚ i brąz rajdowych MŚ. Dla Darochy (również Aeroklub Częstochowski) srebro to... kilkunasty medal tej imprezy. Od 1985 roku 57-letni pilot regularnie zdobywa krążki najważniejszych imprez lotnictwa precyzyjnego i rajdowego. Natomiast Wieczorek to mistrz świata z 2006 i 2011 roku.

Tuż za podium uplasował się mistrz świata z 2013 roku, aktualny mistrz kraju Bolesław Radomski (Aeroklub Pomorski).

W mistrzostwach, które odbywają się co dwa lata, wystartowało 63 zawodników (56 mężczyzn i siedem kobiet) z 16 krajów. Zawody w tej konkurencji polegają na locie po wyznaczonej trasie oraz konkurencji lądowań. Oceniane są umiejętności nawigacji, realizowania planu lotu oraz precyzja lądowania.

Końcowa klasyfikacja 23. MŚ w lataniu precyzyjnym:

 1. Krzysztof Skrętowicz (Polska) 83 pkt

 2. Janusz Darocha (Polska)    178

 3. Krzysztof Wieczorek (Polska) 194

 4. Bolesław Radomski (Polska)  205

 5. David Cerny (Czechy)        215

 6. Tomas Rajdl (Czechy)        254

 7. Marcin Skalik (Polska)      256

 8. Kurt Norevik (Norwegia)     294

 9. Petr Jonas (Czechy)         321

10. Robi Verbancic (Słowenia)   334

11. Krzysztof Wieczorek (Polska) 344

Reklama

Reklama

Reklama