Reklama

Reklama

MŚ w jeździectwie: ponad 1000 uczestników w Tryon

W jeździeckich mistrzostwach świata w amerykańskim Tryon rywalizować będzie o medale do 23 września ponad tysiąc uczestników, w tym trójka "Biało-Czerwonych". Jeźdźcy przywieźli 1500 koni. Organizatorzy spodziewają się, że imprezę obejrzy pół miliona widzów.

Polacy wystąpią w trzech konkurencjach: wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, skokach przez przeszkody oraz w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi.

Reklama

Medale przyznane zostaną w ośmiu konkurencjach: skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, woltyżerce, wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, powożeniu, rajdzie długodystansowym, jeździe w stylu western oraz jeździectwie niepełnosprawnych (ujeżdżenie), a organizatorzy liczą, że do Tryon International Equestrian Center w Północnej Karolinie przyjedzie 500 tysięcy sympatyków jeździectwa, a zmagania przede telewizorami i w mediach elektronicznych obejrzą miliony.

Mistrzostwa, zwane też igrzyskami jeździeckimi, organizowane są co cztery lata, pomiędzy igrzyskami olimpijskimi.

Premierowa edycja hippicznych igrzysk odbyła się 1990 roku w Sztokholmie. W sześciu rozegranych konkurencjach rywalizowało 332 jeźdźców z 37 krajów. Najlepsi byli reprezentanci Niemiec, którzy zdobyli aż 12 z 25 medali.

Potem mistrzostwa gościły: Haga (1994), Rzym (1998), hiszpańskie Jerez de la Frontera (2002), niemiecki Akwizgran (2006), amerykański Lexington (stan Kentucky) w 2010 oraz francuskie Caen (2014).

W programie trzech edycji (1990, 1994, 1998) było sześć konkurencji. Siódmą - reining (jazda w stylu western) dołączono w 2002 roku. Planowane jest dodanie kolejnych. Polo i horseball (rodzaj koszykówki na koniach) były we Francji dyscyplinami pokazowymi.

Przed czterema laty we Francji startowała 23-osobowa reprezentacja Polski.

Jak dotychczas "Biało-Czerwoni" nie stanęli na podium igrzysk.

Reprezentacja Polski na 8. Światowe Igrzyska Jeździeckie w Tryon (11 - 23 września):

skoki przez przeszkody

Krzysztof Ludwiczak (KJ Heaa Turek) - koń Stalango 2

WKKW

Paweł Spisak (JKS Dako Galant Skibno) - koń Banderas

powożenie zaprzęgami 4-konnymi

Piotr Mazurek (Sudecki Ludowy Klub Sportowy Książ) - konie: Bandar, Bankier, Blizard, Erazmus i Erk (jeden z koni jest rezerwowy)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje