Reklama

Reklama

MŚ w brydżu: Polacy po raz pierwszy zdobyli złoty medal

Polacy po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w brydżu sportowym zdobyli złoty medal. W finale najważniejszego turnieju jakim jest Bermuda Bowl pokonali w Madrasie (Chennai) reprezentację Szwecji 308:293.

"Biało-czerwoni" w 128-rozdaniowym pojedynku grali w składzie: Piotr Gawryś - Michał Klukowski (obaj AZS Politechnika Wrocławska), Krzysztof Jassem - Marcin Mazurkiewicz, Jacek Kalita - Michał Nowosadzki (wszyscy Konkret Chełmno). Funkcję niegrającego kapitana sprawował Piotr Walczak, a coacha - Stanisław Gołębiowski.

19-letni Klukowski jest najmłodszym zawodnikiem w historii światowego brydża, który sięgnął po trofeum Bermuda Bowl.

- Końcówkę finału można porównać do czwartkowego meczu Szkocja - Polska, kiedy to w doliczonym czasie gry Robert Lewandowski zdołał wepchnąć piłkę do bramki i było 2:2. W Madrasie remisu wprawdzie nie było, ale na pięć ostatnich rozdań prowadzili Szwedzi. Finisz w wykonaniu naszych zawodników był imponujący i niezwykle emocjonujący. Aż się wierzyć nie chce, że tak było. Zawał serca, łzy, radość. Dla takiej chwili warto działać - powiedział prezes PZBS Radosław Kiełbasiński, pełniący też funkcję wiceprezydenta WBF (World Bridge Federation).

Reklama

Dyrektor biura zarządu głównego związku Sławomir Latała dodał: - Przedsmak tego, co się działo w decydującym o trofeum boju mieliśmy w półfinale, kiedy to po dramatycznym meczu pokonaliśmy Anglików 207:205. Ze Szwedami prowadzenie w ciągu trzech dni finału zmieniało się kilkadziesiąt razy.

Był to dopiero drugi finał Bermuda Bowl w historii polskiego brydża. Pierwszy raz narodowy zespół wystąpił w nim w 1991 roku w Jokohamie, przegrywając walkę o złoto z Islandią.

Nazwa głównego turnieju związana jest z miejscem pierwszych mistrzostw świata w 1950 roku na Bermudach, za które uważany jest pojedynek potęgi w tamtych latach Ameryki z kopciuszkiem jakim była Europa.

W rywalizacji seniorów (zawodnicy powyżej 60. roku życia) Polacy zdobyli brązowy medal. W finale zespół USA pokonał Szwecję. W turnieju kobiet (Venice Cup) Polki zajęły dziewiąte miejsce. Złoto wywalczyły Francuzki, srebro Amerykanki, a brąz Angielki.

Polski Związek Brydża Sportowego (PZBS) zrzesza blisko 6000 zawodników w ponad 700 klubach. W dniach 3-17 września 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu olimpiada (World Bridge Games) - najważniejsze zawody w czteroleciu tej dyscypliny. Nad Odrę przyjedzie około 2000 zawodników z blisko 100 krajów. Impreza ta będzie głównym punktem obchodów 60-lecia działalności PZBS.

Medaliści 42. mistrzostw świata w brydżu sportowym:

  Bermuda Bowl

1. Polska

  Piotr Gawryś - Michał Klukowski (obaj AZS Politechnika Wrocławska)

  Krzysztof Jassem - Marcin Mazurkiewicz

  Jacek Kalita - Michał Nowosadzki (wszyscy Konkret Chełmno)

2. Szwecja

3. USA

  d’Orsi Seniors Bowl (zawodnicy pow. 60. roku życia)

1. USA

2. Szwecja

3. Polska

  Apolinary Kowalski - Julian Klukowski (obaj RAL Poznań)

  Krzysztof Lasocki (RAL Poznań) - Wiktor Markowicz (Singleton Warszawa)

  Jacek Romański - Jerzy Russyan (obaj RAL Poznań)

  Venice Cup (turniej kobiet)

1. Francja

2. USA

3. Anglia

...

9. Polska

  Cathy Bałdysz - Anna Sarniak (obie Bridge24.pl)

  Grażyna Brewiak (AZS UW Warszawa) - Danuta Kazmucha (Connector Poznań)

  Katarzyna Dufrat - Justyna Żmuda (Petroactiv Piast Skawina)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama