ME w szermierce: szósty tytuł szablistki Charłan, pierwszy florecisty Foconiego

Ukraińska szablistka Ołha Charłan po raz szósty, ale po pięcioletniej przerwie, została mistrzynią Europy. W Duesseldorfie po raz pierwszy prymat na kontynencie wywalczył włoski florecista Alessio Foconi. Andrzej Rządkowski - ósmy.

28-letnia Charłan pierwsze złoto ME zdobyła 10 lat temu w Płowdiw. Później była najlepsza w latach 2011-14, a teraz wróciła na europejski tron. Trzykrotna mistrzyni globu i dwukrotna brązowa medalistka olimpijska w finale pokonała Manon Brunet 15:12.

Francuzka, która po raz pierwszy stanęła na podium imprezy mistrzowskiej, niespodziankę sprawiła w półfinale, gdyż zwyciężyła broniącą tytułu liderkę światowego rankingu Zofię Wieliką 15:11. Oprócz Rosjanki brąz zdobyła Węgierka Anna Marton.

Najlepsza z Polek - debiutantka Sylwia Matuszak - zajęła 23. lokatę.

Rywalizację we florecie zdominowali Włosi. W finale Foconi - mistrz świata i lider rankingu - wygrał 15:4 z Daniele Garozzo. Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, który po raz trzeci z rzędu dotarł do decydującego pojedynku ME, a po raz drugi go przegrał, w ćwierćfinale wyeliminował Andrzeja Rządkowskiego 15:10. Polaka sklasyfikowano na ósmej pozycji.

Na najniższym stopniu podium zameldowali się Francuz Enzo Lefort i najlepszy przed rokiem w Nowym Sadzie Rosjanin Aleksiej Czeremisinow.