Reklama

Reklama

ME w szermierce. Drugi tytuł Kołobowej w szpadzie, Nelip piąta

Rosjanka Wioletta Kołobowa po raz drugi została mistrzynią Europy w szpadzie. W Tbilisi sukces z Montreux z 2015 roku powtórzyła pokonując w finale Niemkę Alexandrę Ndolo 15:10. Ewa Nelip odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na piątym miejscu.

Brązowe medale zdobyły mistrzyni globu z 2013 roku Estonka Julia Beljajeva oraz mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro i liderka światowego rankingu Emese Szasz-Kovacs. Węgierka, która ma w dorobku również trzy medale mistrzostw świata, po raz trzeci z rzędu, a czwarty w karierze, stanęła na najniższym stopniu podium ME.

Nelip (UKS Żoliborz Warszawa) dobrze spisała się już w eliminacjach grupowych, w których wygrała wszystkie pięć pojedynków. Dzięki temu została zwolniona z 1/32 finału. Natomiast w kolejnej rundzie, choć praktycznie cały czas przegrywała, ostatecznie okazała się lepsza o jedno trafienie (14:13) od niżej notowanej Węgierki Doriny Budai, a triumfatorkę wyłoniła dodatkowa minuta.

Reklama

Awans do ćwierćfinału zapewniła sobie pokonując inną Madziarkę - Anną Kun 15:13.

W pojedynku o "czwórkę" i medal Polka przegrała jednak z dwa lata starszą Ndolo 11:15. Niemka, która ma najlepszy sezon w karierze, w pierwszych akcjach uzyskała niewielką przewagę i ani na moment nie dała sobie odebrać prowadzenia.

Nelip spisała się najlepiej z biało-czerwonych w indywidualnych zmaganiach w stolicy Gruzji i może cieszyć się z życiowego sukcesu w imprezach rangi mistrzowskiej. Dotychczas w ME jej najlepszym osiągnięciem było 16. miejsce w 2012 roku w Legnano, a w MŚ nigdy nie dotarła do czołowej "16". W drużynie w 2010 roku cieszyła się z tytułu mistrzyni kontynentu.

W tym sezonie uzyskała już kilka dobrych wyników, m.in. była dwukrotnie trzecia w zawodach Pucharu Świata, w Dausze i Rio de Janeiro, gdzie w półfinale przegrała 14:15 z... Ndolo. Wicemistrzyni globu juniorek z 2009 roku zajęła również szóstą pozycję w PŚ w Barcelonie.

W 1/16 finału odpadły Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa) i Renata Knapik-Miazga (TS Wisła Kraków). Pierwszej z nich drogę do czołowej "16" zamknęła Szasz-Kovacs, która wygrała 15:8. Z kolei dwukrotna brązowa medalistka ME uległa 11. na liście światowej Francuzce Lauren Rembi 8:13. Rundę wcześniej natomiast wyeliminowała Barbarę Rutz (Szpada Wrocław), wygrywając 15:7.

Knapik-Miazga zajęła 22. pozycję, Piekarska była ostatecznie 24., a Rutz - 51.

Wyniki:

ćwierćfinały

Julia Beljajeva (Estonia) - Ana London (Izrael) 15:8

Alexandra Ndolo (Niemcy) - Ewa Nelip (Polska) 15:11

Emese Szasz-Kovacs (Węgry) - Ołena Krywycka (Ukraina) 15:12

Wioletta Kołobowa (Rosja) - Lis Fautsch (Luksemburg) 15:7

półfinały

Ndolo - Beljajeva 15:12

Kołobowa - Szasz-Kovacs 15:13

finał

Kołobowa - Ndolo 15:10

kolejność: 1. Kołobowa, 2. Ndolo, 3. Beljajeva, Szasz-Kovacs, 5. Nelip, 6. Krywycka, 7. Fautsch, 8. London

miejsca pozostałych Polek: 22. Renata Knapik-Miazga, 24. Magdalena Piekarska, 51. Barbara Rutz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama