Reklama

Reklama

ME w szachach kobiet: tytuł dla Niemki Paehtz, Kulon na 13. miejscu

Niemka Elizabeth Paehtz zdobyła w sobotę złoty medal mistrzostw Europy kobiet w szachach szybkich rozgrywanych w Tbilisi. Zgromadziła 8 pkt w 11 partiach. Najlepsza z Polek Klaudia Kulon zajęła 13. miejsce - 7 pkt.

Srebrny medal wywalczyła Rosjanka Anastazja Bodnaruk, a brązowy Ukrainka Anna Kosteniuk - obie z dorobkiem także 8 pkt.

Wszystkie trzy Polki poprawiły w drugim dniu turnieju swoje pozycje. Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice) zajęła ostatecznie 26. miejsce - 6,5 pkt, a Anna Kubicka (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza) z dorobkiem 6 pkt została sklasyfikowana na 31. miejscu.

26-letnia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) grała w turnieju bezkompromisowo: wygrała sześć partii (w tym z Soćko i Kubicką), przegrała trzy (m.in. ze srebrną medalistką Bodnaruk) i tylko dwie zremisowała (m.in. z trzecią na podium Muzyczuk).

Reklama

W turnieju, który odbywał się w Hotelu Iota, uczestniczyło 85 szachistek z 16 państw. Zawodniczki rywalizowały na dystansie 11 rund tempem 15 minut na partię plus 10 sekund na każde posunięcie. Pula nagród wyniosła 20,5 tys. euro.

W niedzielę w podobnej obsadzie odbędą się w Tbilisi 13-rundowe mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych (3 minuty na partię plus 2 sekundy na każde posunięcie).

Zdaniem szefa wyszkolenia PZSzach Michała Bartla duże nadzieje można wiązać z występem w nich Kulon, która w grudniowych mistrzostwach świata w tej konkurencji w Rijadzie zajęła 9. miejsce. "Szybkie i dobre liczenie wariantów, odważna, agresywna gra połączona z pewnością siebie to cechy Klaudii, które szczególnie ważne są w szachach błyskawicznych" - ocenił.

Wyniki ME kobiet w szachach szybkich i miejsca Polek:

1. Elizabeth Paehtz (Niemcy) 8,0 pkt

2. Anastazja Bodnaruk (Rosja) 8,0

3. Anna Muzyczuk (Ukraina)   8,0

...

13. Klaudia Kulon (Polska)   7,0

26. Monika Soćko (Polska)    6,5

31. Anna Kubicka (Polska)    6,0

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama