Reklama

Reklama

​ME w szachach błyskawicznych. Tytuł dla Anglika Jonesa

Anglik Gawain Jones został mistrzem Europy w szachach błyskawicznych. W niedzielnym finale pokonał urodzonego w Rydze, a reprezentującego Hiszpanię, Aleksieja Szyrowa. Zawody rozegrano online z powodu pandemii koronawirusa.

Brązowy medal zdobył Niemiec Matthias Bluebaum po zwycięstwie nad występującym w barwach Wasko Hetmana GKS Katowice Czechem Davidem Navarą.

Reklama

"Mecze decydujące o medalach były bardzo ciekawe. Gawain Jones pokonał w finale wielką gwiazdę. Aleksieja Szyrowa żadnemu szachowemu dziecku nie trzeba przedstawiać" - powiedział PAP wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej.

W półfinałach Szyrow wygrał z Bluebaumem, a Jones z Navarą.

Najlepszy z Polaków Radosław Wojtaszek przegrał z Niemcem Georgiem Meierem w 1/8 finału.

Turlej przyznał, że miał obawy, jak przebiegnie tak duża impreza w internecie.

"Gdy nie ma obaw, to wtedy zwykle popełnia się błędy. Mieliśmy cały panel fair play, informatyków czuwających nad wszystkim. Przed turniejem nakreśliliśmy sobie, gdzie mogą wystąpić potencjalne problemy i się do nich szykowaliśmy"- dodał.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!

Sprawdź!

Sobotnie i niedzielne mecze zaczynały się o godz. 20.00.

"Pora była zaproponowana przez Europejską Unię Szachową, bo wtedy najwięcej szachistów jest przy komputerach i śledzi partie kibicując. Chodziło o zapewnienie jak najwyższej oglądalności rywalizacji. My się do tej propozycji przychyliliśmy" - wyjaśnił Turlej.

Turniej zaczął się piątkowymi eliminacjami, w których wystartowało 353 zawodników z 40 krajów, w tym 64 Polaków. Pula nagród wynosiła 12 tysięcy euro.

"Była też pula zaproszeń na przyszłoroczne mistrzostwa, które mają zostać rozegrane w Katowicach. Miejmy nadzieję, że w Spodku. Zwycięzca dostał 2,5 tysiąca euro" - powiedział.

Z powodu problemów technicznych w fazie eliminacji musiał się wycofać Jan Krzysztof Duda, gwiazdor turnieju.

Mistrzostwa miały zostać rozegrane w katowickim Spodku, jednak z powodu pandemii koronawirusa zostały przeniesione do internetu.

Każdy zawodnik miał na rozegranie partii trzy minuty plus dwie sekundy za każdy wykonany ruch.

 

Dowiedz się więcej na temat: szachy | ME w szachach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje