ME w podnoszeniu ciężarów: Joanna Łochowska z brązowym medalem

Joanna Łochowska zdobyła brązowy medal w kategorii 58 kg podczas mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów, które odbywają się w norweskim Forde. Polka w dwuboju uzyskała 204 kilogramy.

To pierwszy medal w karierze 27-letniej zawodniczki z Zielonej Góry. Łochowska w rwaniu uzyskała 90 kilogramów, a w podrzucie 114 kilogramów.

Tytuł obroniła reprezentująca Azerbejdżan Bojanka Kostowa-Minkowa z rezultatem 235 kilogramów w dwuboju.

Drugie miejsce zajęła Rumunka Irina Lepsa - 205 kg.

Aleksandra Klejnowska-Krzywańska spaliła trzy podejścia do 86 kg i nie została sklasyfikowana w dwuboju.

Łochowska także miała problemy w rwaniu, bój zaliczyła dopiero w trzeciej próbie (90 kg).

W podrzucie najlepszy rezultat - 130 kg uzyskała Kostowa, Łochowska miała 114 kg. Polkę w tym boju wyprzedziła Lepsa, która zaliczyła podejście do 117 kg.

Klejnowska walczyła o mały medal w podrzucie, ale z wynikiem 111 kg była czwarta.

Zawodniczka UKS Zielona Góra zdobyła swój pierwszy medal mistrzostw Europy. Rok temu w Tbilisi uplasowała się na 5. pozycji z rezultatem 198 kg. W Norwegii poprawiła się o sześć kilogramów w podrzucie, w rwaniu miała taki sam rezultat.

Mistrzostwa Europy są ostatnią szansą wywalczenia dla kobiecej reprezentacji Polski jednego miejsca na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Aby tak się stało, po nieudanych mistrzostwach świata w Ałmatach (2014) i Houston (2015), w klasyfikacji zespołowej muszą znaleźć się w czołowej szóstce krajów, które awansu do Rio jeszcze nie wywalczyły. Będą o nie rywalizować z reprezentantkami: Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Azerbejdżanu, Mołdawii, Łotwy, Albanii, Szwecji, W.Brytanii i Norwegii.