Reklama

Reklama

ME klasie RS:X: Złoto dla Myszki, brąz Miarczyńskiego i Klepackiej

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) został mistrzem Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Z brązowymi medalami czempionatu rozegranego w tureckim Cesme do kraju wrócą Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Zofia Klepacka (YKP Warszawa).

Myszka prowadzenie objął już w pierwszym dniu zawodów i pozycję lidera utrzymał przez kolejnych osiem wyścigów. Niedzielny finał dla mistrza świata z 2010 roku zaczął się jednak dramatycznie - chwilę po starcie uderzył w niego 20-letni Paweł Tarnowski (SKŻ).

- Płynąłem z prędkością około 40 kilometrów na godzinę, moim zadaniem było nie ryzykować, jedynie utrzymać prowadzenie. Nagle wpadł we mnie Paweł, wyleciałem z deski jak z katapulty i znalazłem się w wodzie. Gdy się wynurzyłem, wszyscy zawodnicy byli już daleko. Zebrałem się jak najszybciej i jako szósty dopłynąłem do mety - relacjonował.

Reklama

Ta pozycja w sobotnim wyścigu była ostatnią, gwarantującą mu pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i tytuł najlepszego "deskarza" Starego Kontynentu. Sięgnął po niego drugi raz w karierze, powtarzając swój sukces z 2011 roku (triumfował wtedy w bułgarskim Burgas). Jak przyznał, po finale długo był roztrzęsiony, ale nie pojawiła się złość na kolegę z reprezentacji.

- Wiem, że nie wpadł we mnie specjalnie, po prostu walczył o jak najlepszy start i utrzymanie się w czołówce. Jednak zgodnie z przepisami, w tamtym momencie to ja miałem prawo drogi, a przy bardzo silnym wietrze Pawłowi nie udało się mnie przepuścić - tłumaczył członek Energa Sailing Team Poland.

Wicemistrzem Europy został srebrny medalista pekińskich igrzysk olimpijskich Francuz Julien Bontemps. Paweł Tarnowski uplasował się ostatecznie na ósmym miejscu.

Wśród kobiet triumfowała Francuzka Charline Picon, przed mistrzynią olimpijską Hiszpanką Mariną Alabau. Zofia Klepacka (YKP Warszawa) utrzymała trzecią pozycję, a Maja Dziarnowska (SKŻ) piątą.

- Trzy medale dla polskiej reprezentacji dają mi powody do zadowolenia. Radość jest tym większa, że warunki atmosferyczne w ostatnich dniach były bardzo trudne. Dziś prędkość wiatru dochodziła nawet do 30 węzłów, zawodnicy pływali więc w sztormowej pogodzie - opowiadał trener kadry narodowej Paweł Kowalski.

Z powodu zbyt silnego wiatru wyścigów nie rozgrywane w piątek. Do sobotniego finału dopuszczono dziesięciu najlepszych mężczyzn i tyle samo kobiet, a pozostali uczestnicy mistrzostw zostali sklasyfikowani wg miejsc, na których zakończyli regaty w czwartek.

Równolegle do seniorskiego czempionatu w Cesme rozegrano mistrzostwa Europy juniorów w klasie RS:X. Wygrał je utytułowany 18-latek Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński zajął ósme miejsce.

Medaliści ME i miejsca Polaków:

  mężczyźni:

1. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)

2. Julien Bontemps (Francja)

3. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

...

8. Paweł Tarnowski (SKŻ)

33. Marcin Urbanowicz (SKŻ)

40. Piotr Nowacki (SKŻ)

57. Arkadiusz Brzozowski (KS Baza Mrągowo)

  kobiety:

1. Charline Picon (Francja)

2. Marina Alabau (Hiszpania)

3. Zofia Klepacka (YKP Warszawa)

...

5. Maja Dziarnowska (SKŻ)

11. Kamila Smektała (YKP)

16. Hanna Zembrzuska (CŻ Szczecin)

19. Małgorzata Białecka (SKŻ)

31. Agnieszka Bilska (SKŻ)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama