Mateusz Kieliszkowski: Złoto cieszy, ale mam niedosyt

Mistrz Polski siłaczy, 21-letni Mateusz Kieliszkowski z Chlebowa w gminie Maszewo (woj. lubuskie), został w Columbus w stanie Ohio mistrzem świata amatorów strongman. Jak przyznał, złoty medal cieszy, ale ma niedosyt, bo mógł osiągnąć lepsze wyniki.

Kieliszkowski (188 cm wzrostu, waga 137 kg) jest absolwentem Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. W 26. edycji Arnold Sport Festival, imprezie organizowanej przez Arnolda Schwarzeneggera, amerykańskiego aktora i kulturystę, polityka, byłego gubernatora stanu Kalifornia, wystąpiło 34 amatorów z kilkunastu krajów oraz 10 zawodowców. Wśród nich było czterech Polaków.

"Wybrani zawodowcy przyjechali na zaproszenie Schwarzeneggera. Zaszczytu dostąpił Krzysztof Radzikowski z Głowna. Mistrz świata federacji WSF z 2012 roku miał jednak pecha. Już na początku rywalizacji doznał kontuzji. Natomiast w gronie amatorów wystąpiło trzech reprezentantów Polski - Kieliszkowski, Dorawa i Kopacki" - poinformowała Marta Gilas, członek zarządu Stowarzyszenia Sportowego Strongman.pl

Jak zaznaczyła, prawo startu w Columbus uzyskało trzech medalistów mistrzostw Polski, które odbyły się w sierpniu w Międzyzdrojach. Zwycięstwo Kieliszkowskiego uznane zostało przez organizatorów za niespodziankę. Na siódmej pozycji uplasował się 26-letni Michał Kopacki (188 cm, 140 kg) z Tuszyna koło Łodzi, a na 23. mieszkaniec Zblewa (woj. pomorskie), 24-letni Mariusz Dorawa (182 cm, 127 kg).

"Złoty medal cieszy, ale mam niedosyt. Mogłem wykonać zadania lepiej i szybciej, mogłem - krótko mówiąc - uzyskać lepsze wyniki" - ocenił Kieliszkowski.

Za rok będzie mógł wystąpić w elitarnej dziesiątce zawodowców. W tych zawodach po raz siódmy z rzędu zwyciężył litewski trójboista siłowy, 38-letni Zydrunas Savickas, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników strongman. Od 2011 roku jest radnym Wilna.

W tej kategorii startował przed laty Mariusz Pudzianowski, pięciokrotny mistrz świata federacji WSM w latach 2002-2008. Najwyższe miejsce jakie zajął to szóste.

Rywalizacja amatorów została włączona do imprezy Arnold Sport Festival pięć lat temu. Polacy zdobyli w sumie trzy medale. Oprócz Kieliszkowskiego złoto wywalczył w 2011 roku Mateusz Baron z Bytomia, a w ubiegłym roku na trzeciej pozycji uplasował się Bartłomiej Bąk z Katowic.