Reklama

Reklama

Małgorzata Białecka do igrzysk będzie przygotowywać się z Michałem Kwiatkowskim

Małgorzata Białecka nie wyobraża sobie przygotowań do igrzysk w Rio de Janeiro bez roweru. "W sobotę lecimy do Calpe. W Hiszpanii mam nadzieję spotkać na kolarskich trasach Michała Kwiatkowskiego" – powiedziała mistrzyni świata w windsurfingowej klasie RS:X.

Olimpijską kwalifikację wywalczyła w poprzednich mistrzostwach globu, w październiku w Omanie.

"Sezon 2015 był dla mnie bardzo udany, a nowy dopiero się rozkręca. Początek jest jednak obiecujący i mam nadzieję, że tak dobrze jak się dla mnie rozpoczął, tak się również zakończy" - stwierdziła zawodniczka SKŻ Ergo Hestia Sopot.

Najlepsi żeglarze optymalną formę przygotowują na sierpień. Wtedy na Zatoce Guanabara w Rio de Janeiro rywalizować będą o olimpijskie medale. W osiągnięciu najwyższej dyspozycji 28-letniej Białeckiej ma pomóc także rower.

Reklama

"Uwielbiam jeździć na rowerze. Prawie w ogóle się z nim nie rozstaję i staram się zabierać na wszystkie zgrupowania oraz zawody. Dla mnie jest to najprzyjemniejsza i najefektywniejsza forma treningu motorycznego" - przyznała.

W sobotę odleci do hiszpańskiej miejscowości Calpe, gdzie przez 10 dni będzie się przygotowywać pod kierunkiem trenera Michała Przybytka do dalszej części sezonu.

"Calpe to kolarska mekka. Mam nadzieję, że gdzieś na trasie uda mi się spotkać Michała Kwiatkowskiego z Team Sky lub innych znanych cyklistów. Postanowiliśmy rozpocząć przygotowania poza Polską, ale na wyjazd do Hiszpanii zdecydowaliśmy się nie tylko ze względu na wyższe temperatury. Kiedy jestem daleko od domu łatwiej skoncentrować się na pracy. Nic cię nie rozprasza i można poświęcić się tylko treningowi. Z Calpe lecimy na Majorkę, gdzie rower nie pójdzie w odstawkę, ale ten pobyt urozmaicą nam też zajęcia na desce. Z kolei niemalże cały kwiecień spędzę w Hyeres we Francji" - poinformowała.

Mistrzyni świata jest również ambasadorką programu Energa Sailing, w którym ponownie biorą udział 7-11-letnie dzieci. Szkolenie prowadzone jest w 10 ośrodkach, a do Warszawy, Sopotu, Gdyni, Szczecina, Olsztyna, Poznania, Wrocławia i Krakowa dołączyły dwa kolejne miasta, Kalisz i Gdańsk.

"Trafiłam do tego sportu dość późno, w wieku ponad 13 lat. To było jesienią, kiedy kończyły się zajęcia na wodzie. Miałam mało czasu, aby się rozwinąć, poza tym musiałam od razu robić wyniki, żeby liczyć na dofinansowanie. Ostatecznie udało mi się dotrzeć do Energa Sailing Team Poland i zakwalifikować na igrzyska. Dzięki temu programowi dzieci mają okazję znacznie szybciej rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem, które jest mocno promowane w szkołach. Nie bez znaczenie jest również to, że szkolenie na desce oraz łódce klasy Optimist odbywa się za darmo" - zaznaczyła Białecka.

To czwarta edycja programu Energa Sailing. Jego organizatorzy zapewniają, że w tym roku stałą edukacją żeglarską objętych zostanie 1000 dzieci. 29 lutego odbyły się pierwsze zajęcia, które będą kontynuowane do 16 października.

"W maju i czerwcu, przy sprzyjającej pogodzie, zamierzamy zejść na wodę. W sumie za sprawą dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki, o którą ponownie się staramy, planujemy, w formie prelekcji, spotkań oraz imprez sportowych, dotrzeć do 13 tysięcy uczniów. Jest to strategiczny program związku, dzięki któremu chcemy nie tylko objąć żeglarską edukacją jak największą liczbę dzieci, ale także sprawić, aby jak najliczniejsza grupa kontynuowała tę przygodę w klubach. Na taki krok decyduje się około 20 procent osób objętych tym szkoleniem" - powiedział na konferencji prasowej w Sopocie koordynator programu z ramienia Polskiego Związku Żeglarskiego Maciej Szafran.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama