Reklama

Reklama

Magnus Carlsen wrócił na pozycję lidera w prestiżowym turnieju online szachistów

​Magnus Carlsen wygrał z Rosjaninem Janem Niepomniaszczim 3:2 po dogrywce, a Irańczyk Alireza Firouzja pokonał Holendra Anisha Giriego 2,5:1,5 w 11. dniu prestiżowego szachowego turnieju online. Norweg z 13 pkt wrócił na pozycję samodzielnego lidera.

W ośmioosobowym turnieju Magnus Carlsen Invitational, organizowanym przez norweskiego mistrza świata, uczestniczy m.in. sześciu szachistów z czołowej dziesiątki rankingu FIDE.

We wtorek Carlsen przegrał pierwszą partię z grającym czarnymi Niepomniaszczim, druga zakończyła się remisem, trzecią Norweg wygrał białym kolorem, więc po remisie w czwartej decydowała dogrywka, tzw. armagedon, wygrana białymi przez mistrza świata.

W meczu zajmujących dwie ostatnie pozycje Giriego z Firouzją zwyciężył 16-letni Irańczyk, startujący pod flagą FIDE, który wygrał dwie partie, przegrał jedną, a czwarta zakończyła się remisem. Dzięki drugiej meczowej wygranej w turnieju najmłodszy arcymistrz w stawce zepchnął rywala na ostatnie miejsce w klasyfikacji.

Reklama

Mecze składają się z czterech gier szachów szybkich (tempo 15 minut plus 10 sekund za każdy ruch) - zwycięzca otrzymuje 3 pkt, pokonany - 0. W przypadku remisu 2:2 rozstrzyga dogrywka w szachach błyskawicznych (tzw. armagedon - pięć minut dla białych, ale muszą wygrać; cztery dla czarnych i wystarczy im remis) - w tej sytuacji zwycięzca otrzymuje 2 pkt, a pokonany - 1.

Po 11 dniach rywalizacji na prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyszedł Carlsen - 13 pkt, który rozegrał jeden mecz więcej od najgroźniejszych rywali: Amerykanina Hikaru Nakamury i Chińczyka Lirena Dinga - po 11 pkt i innego reprezentanta USA Fabiano Caruany - 10.

Na środę zaplanowano mecze Nakamury z Dingien oraz Caruany z Francuzem Maxime’em Vachier-Lagrave. Norweg może stracić samodzielne prowadzenie na rzecz któregoś z wiceliderów.

Rywalizacja w turnieju Magnus Carlsen Invitational odbywa się w dwóch fazach. W pierwszej zawodnicy rozegrają do 30 kwietnia każdy z każdym czteropartiowe mecze szachów szybkich. W drugiej najlepszych czterech uczestników zagra w podobnym tempie o zwycięstwo w imprezie systemem pucharowym.

Półfinały zaplanowano na 1 i 2 maja, finał - 3 maja. Przy remisie 2:2 odbędą się dogrywki: dwie partie (5 min + 3 s), w przypadku braku rozstrzygnięcia kolejne dwie (5+3), a następnie armagedon.

Pula nagród wynosi 250 tysięcy dolarów, co jest rekordową kwotą w turniejach online. Zwycięzca otrzyma 70 tys., a kolejni gracze odpowiednio 45, 30, 30, 22,5, 20, 17,5 i 15 tys. dol.

Klasyfikacja po 11 dniach:

1. Carlsen            6 meczów  13 pkt

2. Nakamura           5         11    

  Ding               5         11 

4. Caruana            5         10 

5. Niepomniaszczi     6          6    

  Firouzja           6          6 

7. Vachier-Lagrave    5          5 

8. Giri               6          4 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL