Reklama

Reklama

Magnus Carlsen przegrał z Anishem Girim w prestiżowym turnieju online szachistów

Holender Anish Giri pokonał Magnusa Carlsena 2,5:1,5, a Irańczyk Alireza Firouzja takim samym wynikiem wygrał z Francuzem Maxime’em Vachier-Lagrave w dziewiątym dniu szachowego turnieju online. Mimo porażki norweski mistrz świata pozostaje liderem.

W ośmioosobowym turnieju Magnus Carlsen Invitational, organizowanym przez Norwega, uczestniczy m.in. sześciu szachistów z czołowej dziesiątki rankingu FIDE.

W niedzielę outsiderzy wygrywali z faworytami. Zajmujący przedostatnie miejsce Giri pokonał lidera Carlsena, dla którego był to pierwszy przegrany mecz w turnieju. Holender wygrał czarnymi drugą partię, a trzy pozostałe zakończyły się remisami.

Z kolei zajmujący ostatnią pozycję, najmłodszy w stawce 16-letni Firouzja pokonał Vachier-Lagrave’a, dzięku zwycięstwu czarnymi w trzeciej partii, przy remisach w pozostałych. Występujący pod flagą FIDE młody arcymistrz zdobył pierwsze meczowe punkty w turnieju.

Mecze składają się z czterech gier szachów szybkich (tempo 15 minut plus 10 sekund za każdy ruch) - zwycięzca otrzymuje 3 pkt, pokonany - 0. W przypadku remisu 2:2 rozstrzyga dogrywka w szachach błyskawicznych (tzw. armagedon - pięć minut dla białych, ale muszą wygrać; cztery dla czarnych i wystarczy im remis) - w tej sytuacji zwycięzca otrzymuje 2 pkt, a pokonany - 1.

Po dziewięciu dniach rywalizacji w klasyfikacji generalnej prowadzi Carlsen - 11 pkt w pięciu meczach, przed Amerykanami Hikaru Nakamurą - 10 i Fabiano Caruaną oraz Chińczykiem Liderenem Dingiem - obaj po 8 (wszyscy po cztery spotkania).

Na poniedziałek zaplanowano wewnątrzamerykański mecz - Nakamury z Caruaną oraz pojedynek Rosjanina Jana Niepomniaszczego z Dingiem.

Rywalizacja w turnieju Magnus Carlsen Invitational odbywa się w dwóch fazach. W pierwszej zawodnicy rozegrają do 30 kwietnia każdy z każdym czteropartiowe mecze szachów szybkich. W drugiej najlepszych czterech uczestników zagra w podobnym tempie o zwycięstwo w imprezie systemem pucharowym.

Półfinały zaplanowano na 1 i 2 maja, finał - 3 maja. Przy remisie 2:2 odbędą się dogrywki: dwie partie (5 min + 3 s), w przypadku braku rozstrzygnięcia kolejne dwie (5+3), a następnie armagedon.

Pula nagród wynosi 250 tysięcy dolarów, co jest rekordową kwotą w turniejach online. Zwycięzca otrzyma 70 tys., a kolejni gracze odpowiednio 45, 30, 30, 22,5, 20, 17,5 i 15 tys. dol.

Reklama

Klasyfikacja po dziewięciu dniach:

1. Carlsen            5 meczów  11 pkt
2. Nakamura           4         10
3. Caruana            4          8 
   Ding               4          8
5. Niepomniaszczi     4          5
   Vachier-Lagrave    5          5
7. Giri               5          4
8. Firouzja           5          3

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL