Reklama

Reklama

Kajakarskie regaty kontrolne. W Poznaniu kadrowicze rozpoczęli sezon

Cała krajowa czołówka wystartowała w Poznaniu w pierwszych w tym roku zawodach kajakarskich - regatach kontrolnych. Wprawdzie wyniki dla zawodników i trenerów nie miały większego znaczenia, ale rywalizacja na torze była niezwykle zacięta.

Kajakarze i kanadyjkarze długo czekali na możliwość rywalizacji. Regaty kontrolne, które jednocześnie miały rangę Pucharu Polski, zmobilizowały praktycznie wszystkich kadrowiczów. Zabrakło jedynie najlepszego kanadyjkarza Tomasz Kaczora, który przechodzi rehabilitację po operacji barku.

"Zwykle pierwsze zawody mamy pod koniec kwietna, a teraz jest już koniec czerwca. Czekaliśmy na te regaty wyjątkowo długo, bardzo brakowało nam rywalizacji, bo każdy sportowiec bardzo jej potrzebuje" - powiedziała kanadyjkarka Dorota Borowska, która pewnie wygrała w jedynce na swoim koronnym dystansie 200 m.

Reklama

Jak dodała wynik nie był jednak najbardziej istotny. "Dzisiaj nie zaprezentowałam wszystkiego, co potrafię, ale przyznam, że nie lubię tego toru, szczególnie jak jeszcze wieje" - dodała.

Ciekawej rywalizacji nie brakowało wśród kajakarek, najbardziej medalodajnej grupy. Do ścisłej czołówki odważnie dołącza Justyna Iskrzycka, która triumfowała w olimpijskiej konkurencji K1 500 m.

"Wiadomo, że to nie są żadne eliminacje, a tylko sprawdzamy swoje możliwości. Czułam się dosyć mocna i miałam gdzieś w głowie, że mogę powalczyć o najlepsze miejsce. Nie ukrywam jednak, że to zwycięstwo jest dla mnie bardzo ważne, bo myślę, że będzie to moja docelowa konkurencja. Mam nadzieję, że będę mogła powalczyć o tę kwalifikację olimpijską na tym dystansie, gdyż w ubiegłym roku mi się nie udało" - przyznała kajakarka AZS AWF Katowice.

Iskrzycka miała pecha w dwójce na 500 m, w której płynęła z Heleną Wiśniewską. 20 metrów przed metą wychodziły na pierwsze miejsce, ale zachwiały się i wpadły do wody. Tę konkurencję wygrała Karolina Naja z Anną Puławską, a w jedynce na 200 m tradycyjnie już triumfowała Marta Walczykiewicz.

Prowadzący od listopada ubiegłego roku kadrę kajakarzy Robert Włodarczyk tak naprawdę dopiero w Poznaniu po raz pierwszy mógł zobaczyć swoich podopiecznych w prawdziwej rywalizacji na torze.

"Ta impreza wyskoczyła nagle, ale świetnie stało się, że Wielkopolski Związek Kajakowy podjął się tego zadania i zrobił to doskonale. Przypomnę, że po raz ostatni ścigaliśmy się w sierpniu w mistrzostwach Polski. Chciałem też zobaczyć, jakie czasy osiągamy, bo to też odpowie nam na pytanie, w którym miejscu jesteśmy. Nie ukrywam, że by myśleć o zakwalifikowaniu dwójki na igrzyska, zawodnicy muszą płynąć na poziomie 3.30 (na 1000 m - PAP), a w tej chwili tylko Rafał Rosolski osiąga taki rezultat" - tłumaczył Włodarczyk.

Niewykluczone, że odwołane wcześniej mistrzostwa Europy w Rumunii zostaną rozegrane jeszcze w tym roku, ale dopiero w październiku.

"Termin może nie jest zbyt fortunny, ale my na pewno skorzystamy z takiej szansy, bo nasza grupa bardzo potrzebuje startów" - dodał szkoleniowiec.

Wśród kanadyjkarzy, pod nieobecność Kaczora, formą błysnął Wiktor Głazunow, który triumfował czterokrotnie, tj. we wszystkich konkurencjach, w których startował.

Zwycięzcy finałów:

kobiety

K1 200 m Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz)

K1 500 m Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice)

K2 500 m Karolina Naja, Anna Puławska (kadra narodowa)

C1 200 m Dorota Borowska (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki)

C1 500 m Sylwia Szczerbińska (Cresovia Białystok)

C2 500 m Sylwia Szczerbińska, Julia Walczak (kadra narodowa)

mężczyźni

K1 200 m Paweł Kaczmarek (KKW Kraków)

K2 500 m Kacper Misztak, Dominik Rzepczyński (AZS-AWF Poznań)

K4 500 m Jakub Michalski, Piotr Morawski, Sławomir Witczak, Michał Bil (kadra narodowa)

K1 1000 m Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok)

K2 1000 m Rafał Rosolski, Ksawery Hajdamowicz (kadra narodowa)

C1 200 m Michał Łubniewski (AZS PO Poltechnika Opolska)

C1 500 m Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.)

C2 500 m Wiktor Głazunow, Tomasz Barniak (kadra narodowa)

C4 500 m Tomasz Jańczak, Jakub Nowicki, Szymon Sobczak, Kacper Grzelski (Posnania Poznań)

C1 1000 m Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów)

C2 1000 m Wiktor Głazunow, Tomasz Barniak (kadra narodowa)

autor: Marcin Pawlicki

lic/ pp/

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL