Reklama

Reklama

Joanna Łochowska mistrzynią Europy w podnoszeniu ciężarów w kat. 55 kg.

Joanna Łochowska (Budowlani Opole) wywalczyła w gruzińskim Batumi złoty medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii 55 kg. To jej trzeci tytuł - w dwóch poprzednich edycjach czempionatu Starego Kontynentu triumfowała w kat. 53 kg.

W niedzielę pozostałe miejsca na podium zajęły Rosjanki Swietłana Jerszowa i Kristina Nowicka. Łochowska, która uzyskała w dwuboju 199 kg, zanotowała wynik lepszy od nich - odpowiednio - o 1 i 9 kg.

Po rwaniu Polka z rezultatem 87 kg plasowała się na trzeciej pozycji. Zaliczyła tylko jedną z trzech prób. Nie powiodło się jej przy pierwszym podejściu do 87 kg oraz później do 90 kg. Na półmetku wyprzedzały ją Włoszka Lucrezia Magistris i Jerszowa, które zanotowały po 90 kg.

W podrzucie zawodniczka Budowlanych Opole nie miała już jednak sobie równych - najpierw zaliczyła 107, a następnie 112 kg, zapewniając sobie tytuł bez konieczności wykonania trzeciego podejścia, bowiem wszystkie rywalki już wcześniej zakończyły występ. Magistris spaliła wszystkie trzy próby i nie została sklasyfikowana w dwuboju.

Reklama

W tej edycji ME po raz pierwszy obowiązuje 10 nowych, wprowadzonych 1 listopada 2018 roku, kategorii wagowych. Tylko po siedem z nich znajdzie się w programie igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Zalicza się do nich 55 kg kobiet.

30-letnia Łochowska w dwóch poprzednich czempionatach Starego Kontynentu była najlepsza w kat. 53 kg. W dorobku ma także brązowy krążek wywalczony w imprezie tej rangi w 2016 roku w kat. 58 kg.

Impreza w Batumi rozpoczęła się w sobotę i potrwa do 13 kwietnia. Reprezentacja Polski liczy osiem zawodniczek i siedmiu zawodników.

Łochowska była jedną z dwóch największych nadziei na medal w ekipie biało-czerwonych. W tej samej roli występuje też Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole), który wystąpi w sobotę.

Nowością jest przepis regulaminu mówiący o tym, że kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, którymi są m.in. ME, będą indywidualne, a nie - jak dotychczas - zaliczane na konto narodowej federacji. Teraz każdy zdobywa punkty dla siebie, a zmagania w Batumi należą do tzw. "Złotej Grupy", gdzie można ich zdobyć najwięcej i zapewnić sobie prawo startu w Tokio w 2020 roku.

Wyniki:

kobiety, kat. 55 kg

1. Joanna Łochowska (Polska)     199 kg (87/112)

2. Swietłana Jerszowa (Rosja)    198 (90/108)

3. Kristina Nowicka (Rosja)      190 (85/105)

mężczyźni, kat. 61 kg

 1. Henadz Łapcew (Białoruś)     286 kg (133+153)

 2. Bunyami Sezer (Turcja)       283 (132+151)

 3. Ferdi Hardal (Turcja)        282 (127+155)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama