Reklama

Reklama

Jan-Krzysztof Duda otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od prezydenta RP

Szachista Jan-Krzysztof Duda w czwartkowe popołudnie został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi. Wyróżnienie to otrzymał w dowód uznania za wybitne osiągnięcia sportowe.

O tym, że Duda otrzyma odznaczenie poinformowała jako pierwsza Polska Agencja Prasowa, która została powiadomiona o szykowanej ceremonii przez Pawła Szrota, szefa prezydenckiego gabinetu.

Złoty Krzyż Zasługi. Jan-Krzysztof Duda doceniony po raz kolejny

Złoty Krzyż Zasługi nadawany jest - jak można przeczytać m.in. w serwisie prezydent.pl - "osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną".

Reklama

Odznaczenie ma trzy stopnie - Jan-Krzysztof Duda już pięć lat temu otrzymał np. Srebrny Krzyż Zasługi ("średni" stopień - niżej jest jeszcze Brązowy KZ) za osiągnięcia sportowe oraz popularyzację szachów. Na decyzję o wręczeniu kolejnego orderu z pewnością wpłynęły wydarzenia z ostatnich miesięcy.

Jan-Krzysztof Duda dokonał historycznego triumfu i zdobył Puchar Świata

W sierpniu bieżącego roku Duda został bowiem triumfatorem szachowego Pucharu Świata - w finale turnieju pokonał w 30 ruchach Rosjanina Siergieja Karjakina. To pierwszy Polak, który może pochwalić się takim osiągnięciem.

"Gram w szachy, żeby zostać kiedyś mistrzem świata, ale nawet jeśli mi się nie uda, nie będę żałował drogi, której poświęciłem większość życia" - mówił jeszcze przed startem zmagań Duda w wywiadzie dla Interii. Na szczęście szachista spełnił swoje wielkie marzenie.

Jan Krzysztof-Duda ma 23 lata, w szachy gra od piątego roku życia. Tytuł arcymistrza uzyskał w roku 2013.

Fenomen szachów za sprawą serialu "Gambit Królowej"

Ostatnio panuje prawdziwy boom na grę w szachy. Dzieje się tak głównie dzięki serialowi "Gambit Królowej".

Prawie miesiąc temu o produkcji znowu zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą gruzińskiej szachistki Nony Gaprindaszwili, która pozwała twórców serialu o seksizm.

PaCze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje