​HME hokeistek na trawie. Srebro Polek w Mińsku

Kobieca reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii wywalczyła wicemistrzostwo Europy w halowej odmianie hokeja na trawie w Mińsku. W finale biało-czerwone uległy broniącej tytułu drużynie Holandii 2:6 (1:2). Brąz dla zespołu gospodarzy.

Z pierwszej kontynentalnej dywizji spadły Austria i Belgia, które zajęły dwie ostatnie pozycje. Ich miejsca zajmą za dwa lata dwie najlepsze drużyny II dywizji - Szkocja i Szwajcaria.

Finałowy mecz wygrały zdecydowane faworytki. Spotkanie wyglądało jednak zupełnie inaczej aniżeli na inaugurację. Wówczas w grupowym meczu Polki uległy Holenderkom aż 0:9. W składzie biało-czerwonych zabrakło wtedy chorej Pauliny Okaj. Choć nie wyzdrowiała w pełni, wystąpiła w kolejnych meczach i widać było, że zabrakło jej na inaugurację.

Jak zapowiedział w sobotę trener Krzysztof Rachwalski, w finale Polki podjęły walkę. Przez trzy czwarte meczu, do wyniku 2:4, dotrzymywały kroku utytułowanym rywalkom. Pod koniec pierwszej połowy bramkarka Marta Kucharska obroniła rzut karny wykonywany przez znakomitą van Wijk.

"Udało nam się zmienić w trakcie turnieju oblicze drużyny o 180 stopni. Nasza droga do finału to było coś niesamowitego. Czegoś podobnego nie przeżyłem. W finale z niesłychanie wymagającymi rywalkami dziewczyny świetnie walczyły. Na cztery minuty przed końcem wycofałem bramkarkę wprowadzając szóstą zawodniczkę w polu. Zaryzykowałem. Nie wyszło. I tak jest to niespodziewany, historyczny sukces, z którego się ogromnie cieszymy. Sukces, który urodził się w bólach, bo podczas przygotowań ubyły nam ze składu dwie najbardziej utytułowane zawodniczki Marlena Rybacha i Natalia Wiśniewska. W Mińsku stworzyliśmy na koniec widowisko godne finału. Zebraliśmy też mnóstwo gratulacji" - tak skomentował Rachwalski.

Wyniki:

Finał

Holandia - Polska 6:2 (2:1)

Bramki: dla Holandii - Marijn Veen dwie (31, 37), Sonja Zwinkels (4), Lieke van Wijk (16-karny), Lisanne de Lang (30); dla Polski - Joanna Mika-Hawrot (18-karny), Paulina Okaj (28).