Ekstraliga rugby: Lechia Gdańsk po raz 13 mistrzem Polski

Rugbiści Lechii Gdańsk zostali mistrzami Polski. W finałowym spotkaniu pokonali w niedzielę na własnym stadionie Awentę Pogoń Siedlce 36:3 (21:3). Był to 13. w historii i trzeci z rzędu złoty medal wywalczony przez biało-zielonych.

Punkty:

Lechia Gdańsk: Dawid Popławski 11, Mariusz Wilczuk, Marek Płonka, Mateusz Zajkowski, Henry Bryce i Piotr Piszczek po 5;

Awenta Pogoń Siedlce: Tomasz Gasik 3.

Rugbiści Lechii od pierwszego gwizdka zepchnęli rywali do obrony, ale dopiero w 20. minucie udało im się złamać ich opór. Wtedy przyłożenie zaliczył Mariusz Wilczuk, a pięć minut później "jajo" w polu punktowym gości położył Marek Płonka. W obu przypadkach podwyższył Dawid Popławski i gdańszczanie objęli prowadzenie 14:0.

Siedlczanie zrewanżowali się kopem Tomasza Gasika, jednak w doliczonym czasie pierwszej połowy po indywidualnej akcji przyłożył Mateusz Zajkowski, a Popławski dołożył dwa punkty i po 40. minutach obrońcy tytułu wygrywali 21:3.

W 57. min. przyłożył jeszcze Henry Bryce (podwyższył niezawodny Popławski) i przy prowadzeniu 28:3 gospodarze mogli szykować się do świętowania trzeciego z rzędu tytułu mistrza Polski.

Drużyna z Siedlec przegrała co prawda w finale zdecydowanie, ale ten sezon ekipa trenera Stanisława Więciorka może uznać za wyjątkowo udany, bo pierwszy raz w historii wywalczyła medal mistrzostw Polski seniorów.

W meczu o trzecie miejsce Arka pokonała w sobotę w Gdyni Master Pharm Budowlanych Łódź 37:19.

Do pierwszej ligi zdegradowani zostali Budowlani Lublin, natomiast w następnym sezonie w ekstralidze występować będzie Juvenia Kraków.