Reklama

Reklama

Drużynowe ME w szachach: plejada gwiazd w Warszawie

W drużynowych mistrzostwach Europy w Warszawie (8-17 listopada) wystąpi plejada gwiazd królewskiej gry. Jak podkreślił prezes PZSzach. Tomasz Delega, to najbardziej prestiżowa impreza przyznana Polsce od 1935 roku, to jest od czasu olimpiady szachowej.

W turnieju open zagra 37 pięcioosobowych zespołów, a w kobiecym - 31. Wszystkie awizują przyjazd w najsilniejszych składach, z takimi sławami jak: Lewon Aronjan z Armenii (nr 2 na światowej liście rankingowej FIDE), Rosjanin Aleksander Griszczuk (nr 5), Włoch Fabiano Caruana (nr 6), grająca wyłącznie z mężczyznami, najlepsza arcymistrzyni w historii szachów Węgierka Judit Polgar, mistrzynie świata - Aleksandra Kosteniuk z Rosji (2008), Bułgarka Antoaneta Stefanowa (2004-2006) oraz Ukrainka Anna Uszenina (2012).

- Jesteśmy dumni, że to właśnie w Polsce możemy pokazać piękno szachowego sportu i zaprezentować walkę o medale na najwyższym poziomie. Drużynowe mistrzostwa Europy są jednym z najsilniejszych turniejów na świecie. W Warszawie zagra ponad 140 arcymistrzyń i arcymistrzów - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor imprezy Agnieszka Fornal-Urban.

Również polskie zespoły wystąpią w najsilniejszych składach. Jak przypomniał prezes Delega, nie zawsze tak bywało z różnych powodów, m.in. macierzyńskich. Tym razem zagra nawet spodziewająca się dziecka Joanna Majdan-Gajewska.

W poprzednich mistrzostwach, dwa lata temu w Grecji, polskie szachistki po raz trzeci w historii stanęły na podium. W Porto Carras wywalczyły srebrny medal. Tytuł obroniły Rosjanki. W turnieju open zwyciężyli Niemcy, a Polacy zajęli ósme miejsce.

Polska, jako gospodarz, ma przywilej wystawienia dwóch ekip open i dwóch żeńskich. Niewykluczone, że będą i trzy, ale to zależy od ostatecznej liczby zespołów. Do dziś udział potwierdziło 37 w turnieju open i 31 kobiecych. Jeżeli tak pozostanie do czwartku, kiedy o godz. 21 odbędzie się odprawa techniczna, to wówczas gospodarze "dołożą" po drużynie, aby liczba była parzysta.

- Absolutną nowością w historii mistrzostw będą transmisje online w internecie ze wszystkich 140 szachownic. Oceniamy, że dziennie będzie wchodziło na stronę zawodów ok. 200 tys. osób - poinformował Delega.

Tą drogą, a także osobiście, gospodarzy wspierać będą utytułowani zawodnicy polskiego sportu, m.in. Sylwia Bogacka, Dorota Idzi, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Czerkawski, Marcin Gortat, Tomasz Majewski, Kamil Stoch, Sławomir Szmal, Wojciech Szuchnicki.

- Nie zdawałam sobie sprawy, że również w szachach potrzebna jest dobra kondycja fizyczna. Podobnie jak w pływaniu zachowanie sił na finiszu odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu końcowego sukcesu. Wiem, że podczas turnieju nasi zawodnicy będą mieli do pokonania nie tylko przeciwnika po drugiej stronie szachownicy, ale także ogromny stres związany z rangą zawodów. Ponadto będzie ciążyć na nich odpowiedzialność za wynik drużyny, dlatego każde posunięcie będzie na wagę zwycięstwa bądź porażki, a doping bardzo się przyda - podkreśliła Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska, świata i Europy w pływaniu.

Turniej rozgrywany będzie w hotelu Novotel Warszawa Centrum. Partie rozpoczynać się będą codziennie o godz. 15, z wyjątkiem 11 listopada o 17 oraz ostatniej rundy 17 listopada o 11. Środa 13 listopada jest dniem wolnym.

Skład reprezentacji Polski:

Reklama

pierwszy zespół open - Bartosz Soćko, Grzegorz Gajewski, Kamil Mitoń (wszyscy KSz HETMAN Katowice), Dariusz Świercz, Mateusz Bartel (obaj KSz Polonia Wrocław);

pierwszy zespół kobiet - Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice), Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka (obie KSz Polonia Wrocław), Joanna Majdan-Gajewska (Skierniewice), Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik);

druga drużyna open - Jacek Tomczak (AZS Poznań), Kacper Piorun, Kamil Dragun (obaj KSz Stilon Gorzów), Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka);

druga drużyna kobiet - Klaudia Kulon (KSz Hetman Politechnika Koszalińska), Anna Iwanow, Mariola Woźniak (obie KSz Polonia Wrocław), Klaudia Wiśniowska (KSz Stilon Gorzów), Oliwia Kiołbasa (MUKS Stoczek 45 Białystok).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje