Reklama

Reklama

Drużynowe ME w szachach: plejada gwiazd w Warszawie

W drużynowych mistrzostwach Europy w Warszawie (8-17 listopada) wystąpi plejada gwiazd królewskiej gry. Jak podkreślił prezes PZSzach. Tomasz Delega, to najbardziej prestiżowa impreza przyznana Polsce od 1935 roku, to jest od czasu olimpiady szachowej.

W drużynowych mistrzostwach Europy w Warszawie (8-17 listopada) wystąpi plejada gwiazd królewskiej gry. Jak podkreślił prezes PZSzach. Tomasz Delega, to najbardziej prestiżowa impreza przyznana Polsce od 1935 roku, to jest od czasu olimpiady szachowej.

W turnieju open zagra 37 pięcioosobowych zespołów, a w kobiecym - 31. Wszystkie awizują przyjazd w najsilniejszych składach, z takimi sławami jak: Lewon Aronjan z Armenii (nr 2 na światowej liście rankingowej FIDE), Rosjanin Aleksander Griszczuk (nr 5), Włoch Fabiano Caruana (nr 6), grająca wyłącznie z mężczyznami, najlepsza arcymistrzyni w historii szachów Węgierka Judit Polgar, mistrzynie świata - Aleksandra Kosteniuk z Rosji (2008), Bułgarka Antoaneta Stefanowa (2004-2006) oraz Ukrainka Anna Uszenina (2012).

- Jesteśmy dumni, że to właśnie w Polsce możemy pokazać piękno szachowego sportu i zaprezentować walkę o medale na najwyższym poziomie. Drużynowe mistrzostwa Europy są jednym z najsilniejszych turniejów na świecie. W Warszawie zagra ponad 140 arcymistrzyń i arcymistrzów - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor imprezy Agnieszka Fornal-Urban.

Również polskie zespoły wystąpią w najsilniejszych składach. Jak przypomniał prezes Delega, nie zawsze tak bywało z różnych powodów, m.in. macierzyńskich. Tym razem zagra nawet spodziewająca się dziecka Joanna Majdan-Gajewska.

W poprzednich mistrzostwach, dwa lata temu w Grecji, polskie szachistki po raz trzeci w historii stanęły na podium. W Porto Carras wywalczyły srebrny medal. Tytuł obroniły Rosjanki. W turnieju open zwyciężyli Niemcy, a Polacy zajęli ósme miejsce.

Polska, jako gospodarz, ma przywilej wystawienia dwóch ekip open i dwóch żeńskich. Niewykluczone, że będą i trzy, ale to zależy od ostatecznej liczby zespołów. Do dziś udział potwierdziło 37 w turnieju open i 31 kobiecych. Jeżeli tak pozostanie do czwartku, kiedy o godz. 21 odbędzie się odprawa techniczna, to wówczas gospodarze "dołożą" po drużynie, aby liczba była parzysta.

- Absolutną nowością w historii mistrzostw będą transmisje online w internecie ze wszystkich 140 szachownic. Oceniamy, że dziennie będzie wchodziło na stronę zawodów ok. 200 tys. osób - poinformował Delega.

Tą drogą, a także osobiście, gospodarzy wspierać będą utytułowani zawodnicy polskiego sportu, m.in. Sylwia Bogacka, Dorota Idzi, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Czerkawski, Marcin Gortat, Tomasz Majewski, Kamil Stoch, Sławomir Szmal, Wojciech Szuchnicki.

- Nie zdawałam sobie sprawy, że również w szachach potrzebna jest dobra kondycja fizyczna. Podobnie jak w pływaniu zachowanie sił na finiszu odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu końcowego sukcesu. Wiem, że podczas turnieju nasi zawodnicy będą mieli do pokonania nie tylko przeciwnika po drugiej stronie szachownicy, ale także ogromny stres związany z rangą zawodów. Ponadto będzie ciążyć na nich odpowiedzialność za wynik drużyny, dlatego każde posunięcie będzie na wagę zwycięstwa bądź porażki, a doping bardzo się przyda - podkreśliła Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska, świata i Europy w pływaniu.

Turniej rozgrywany będzie w hotelu Novotel Warszawa Centrum. Partie rozpoczynać się będą codziennie o godz. 15, z wyjątkiem 11 listopada o 17 oraz ostatniej rundy 17 listopada o 11. Środa 13 listopada jest dniem wolnym.

Skład reprezentacji Polski:

Reklama

pierwszy zespół open - Bartosz Soćko, Grzegorz Gajewski, Kamil Mitoń (wszyscy KSz HETMAN Katowice), Dariusz Świercz, Mateusz Bartel (obaj KSz Polonia Wrocław);

pierwszy zespół kobiet - Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice), Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka (obie KSz Polonia Wrocław), Joanna Majdan-Gajewska (Skierniewice), Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik);

druga drużyna open - Jacek Tomczak (AZS Poznań), Kacper Piorun, Kamil Dragun (obaj KSz Stilon Gorzów), Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka);

druga drużyna kobiet - Klaudia Kulon (KSz Hetman Politechnika Koszalińska), Anna Iwanow, Mariola Woźniak (obie KSz Polonia Wrocław), Klaudia Wiśniowska (KSz Stilon Gorzów), Oliwia Kiołbasa (MUKS Stoczek 45 Białystok).

Reklama

Reklama

Reklama