Reklama

Reklama

Champions Chess Tour. Sześciu liderów po drugim dniu

Mistrz świata Magnus Carlsen oraz pięciu innych arcymistrzów z dorobkiem 4,5 pkt prowadzą w klasyfikacji po drugim dniu Airthings Masters, drugiego z cyklu turniejów online w szachach szybkich Champions Chess Tour z pulą nagród 200 tys. dol.

Po ośmiu rozegranych rundach obok rozstawionego z numerem 1 Carlsena na czele są także Amerykanie Hikaru Nakamura i Wesley So, Rosjanin Daniił Dubow, Lewon Aronian z Armenii oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu. 

Kolejne miejsca zajmują Rosjanie Aleksander Griszczuk i Jan Niepomniaszczi - po 4 pkt, Francuz Maxime Vachier-Lagrave i Pentala Harikrishna z Indii - po 3,5 pkt, a stawkę zamykają Holender Anish Giri i Hiszpan David Anton Guijarro - po 3.

W niedzielę do prowadzącej po pierwszym dniu piątki dołączył Carlsen, który wygrał w piątej rundzie z Dubowem, a pozostałe partie zremisował.

Reklama

W poniedziałek odbędą się pozostałe trzy rundy pierwszej fazy turnieju, które wyłonią ósemkę walczących o zwycięstwo systemem pucharowym.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!

Sprawdź!

W organizowanym przez Play Magnus Group cyklu Champions Chess Tour arcymistrzowie rywalizują online w tempie 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu na partię.

Ta szachowa Liga Mistrzów składa się w sumie z 10 turniejów: sześciu imprez, tzw. regular, w których wystartuje 16 zawodników, a pula nagród wyniesie 100 tys. dol. (30 tys. dla zwycięzcy). W trzech, tzw. major, udział weźmie 12 graczy, a premie wyniosą 200 tys. (60 tys.). Turniej Final, w którym wystartuje 10 szachistów, wyłonionych z poprzednich imprez, ma do zaoferowania 300 tys. dol., w tym 100 tys. dla zwycięzcy.

W imprezach major, a taką jest Airthings Masters, 12 uczestników rozegra najpierw w ciągu trzech dni 11 rund meczów systemem każdy z każdym. Ośmiu najlepszych w klasyfikacji awansuje do fazy pucharowej, w której odbywać się będą dwudniowe mecze (cztery partie dziennie) - ćwierćfinałowe, półfinałowe i finał.

Zwycięzca imprezy z przełomu roku będzie miał zagwarantowany udział w finałowym turnieju we wrześniu, a czołowa ósemka w klasyfikacji cyklu po dwóch turniejach kwalifikuje się automatycznie do występu w trzecim turnieju, rangi regular (6-14 lutego).

Cały cykl, w którym startuje też najlepszy polski szachista, 22-letni Jan-Krzysztof Duda, zakończy się 3 października 2021 i po raz pierwszy w historii wyłoni najlepszego zawodnika sezonu w rywalizacji online.

cegl/ co/

Tego jeszcze nie widziałeś! Sprawdź nowy Serwis Sportowy Interii! Wejdź na sport.interia.pl!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje