Reklama

Reklama

Champions Chess Tour: So ponownie lepszy od Carlsena w finale

​Amerykanin Wesley So po raz drugi został zwycięzcą turnieju online szachów szybkich Champions Chess Tour. W finale Opera Euro Rapid, trzeciej imprezy cyklu, pokonał Norwega Magnusa Carlsena. Trzecie miejsce wywalczył Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

Carlsen i So spotkali się także w decydującym meczu pierwszego turnieju cyklu, Skilling Open. Wówczas zwyciężył Ammerykanin, który teraz także okazał się lepszy od mistrza świata.

Reklama

Po remisie w sobotę 2:2, w niedzielę wygrał pierwszą partię białymi, a w trzech pozostałych padły remisy. Wynik 2,5:1,5 oznaczał zwycięstwo w turnieju Amerykanina, który w ćwierćfinale wyeliminował Jana-Krzysztofa Dudę.

Radżabow, zwycięzca Airthhing Masters, drugiej imprezy cyklu, walcząc o trzecie miejsce z Francuzem Maxime’em Vachierem-Lagrave, wygrał dwie pierwsze niedzielne partie i to wystarczyło do zajęcia trzeciego miejsca, gdyż w sobotę zwyciężył 2,5:1,5.

Sukces znakomicie dysponowanego w tym turnieju urodzonego na Filipinach So w innym świetle stawia porażkę z nim najlepszego polskiego szachisty. Arcymistrz Duda awansując pierwszy raz do czołowej ósemki w swoim drugim występie w cyklu zdobył pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej i wywalczył premię w wysokości 5 tys. dolarów.

Meltwater Champions Chess Tour, czyli szachowa Liga Mistrzów, z sumą nagród 1,5 mln dolarów, składa się z 10 rozgrywanych w kolejnych miesiącach turniejów i zakończy się 3 października. Szachiści rywalizują w tempie 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu na partię.

W Opera Euro Rapid pula wynosiła 100 tys. dolarów, a zwycięzca otrzymał 30 tys.

Kolejny turnieju CCT, rangi major z pulą 200 tys. dol., odbędzie się w dniach 13-21 marca.

Klasyfikacja Champions Chess Tour (po 3 imprezach):

1. Tejmur Radżabow (Azerbejdżan) 108 pkt 

Wesley So (USA) 108 

3. Magnus Carlsen (Norwegia) 85 

4. Lewon Aronian (Armenia) 65 

5. Maxime Vachier-Lagrave (Francja) 50 

6. Hikaru Nakamura (USA) 30 

7. Jan Niepomniaszczi (Rosja) 25 

8. Daniił Dubow (Rosja) 23 

9. Anish Giri (Holandia) 19 

10. Jan-Krzysztof Duda (Polska) 3 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama