Reklama

Reklama

Champions Chess Tour. Pięciu liderów po pierwszym dniu

Hikaru Nakamura i Wesley So z USA, Daniił Dubow z Rosji, Ormianin Lewon Aronian oraz Azer Tejmur Radżabow - wszyscy po 2,5 pkt - prowadzą po pierwszym dniu Airthings Masters, drugiego z cyklu turniejów online w szachach szybkich Champions Chess Tour.

Piątka liderów zakończyła sobotnie rundy z jednym zwycięstwem i trzema remisami. Kolejne lokaty zajmują rozstawiony w turnieju z numerem 1 mistrz świata Norweg Magnus Carlsen, który zremisował wszystkie cztery pojedynki, Pentala Harikrishna z Indii oraz Rosjanie Aleksander Griszczuk i Jan Niepomniaszczi - po 2 pkt. Francuz Maxime Vachier-Lagrave ma 1,5, a stawkę zamykają Holender Anish Giri i Hiszpan David Anton Guijarro - po 1. 

W organizowanym przez Play Magnus Group cyklu Champions Chess Tour arcymistrzowie rywalizują online w tempie 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu na partię.

Reklama

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!

Sprawdź!

Ta szachowa Liga Mistrzów składa się w sumie z 10 turniejów. Sześciu imprez tzw. regular, w których wystartuje 16 zawodników, a pula nagród wyniesie 100 tys. dol. (30 tys. dla zwycięzcy). W trzech tzw. major udział weźmie 12 graczy, a premie wyniosą 200 tys. (60 tys.). Turniej finałowy, w którym wystartuje 10 szachistów wyłonionych w dziewięciu poprzednich, ma do zaoferowania 300 tys. dol., w tym 100 tys. dla zwycięzcy.

W turniejach major, a takim jest Airthings Masters, 12 uczestników rozegra najpierw w ciągu trzech dni 11 rund meczów systemem każdy z każdym. Ośmiu najlepszych w klasyfikacji awansuje do fazy pucharowej, w której odbywać się będą dwudniowe mecze (cztery partie dziennie) - ćwierćfinałowe, półfinałowe i finał.

Zwycięzca imprezy z przełomu roku będzie miał zagwarantowany udział w finałowym turnieju we wrześniu, a czołowa ósemka w klasyfikacji cyklu po dwóch imprezach kwalifikuje się automatycznie do występu w trzecim turnieju cyklu, rangi regular (6-14 lutego).

Cały cykl, w którym startuje też najwyżej notowany polski szachista 22-letni Jan-Krzysztof Duda, zakończy się 3 października 2021 i po raz pierwszy w historii wyłoni najlepszego zawodnika sezonu w rywalizacji online.

cegl/ pp/

Tego jeszcze nie widziałeś! Sprawdź nowy Serwis Sportowy Interii! Wejdź na sport.interia.pl!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje