Reklama

Reklama

1. Igrzyska Europejskie: Marta Walczykiewicz ze złotym medalem

Kajakarka Marta Walczykiewicz zwyciężyła w finale konkurencji K1 na 200 metrów podczas 1. Igrzysk Europejskich, które odbywają się w Baku. To pierwszy złoty medal "Biało-czerwonych" na tej imprezie.

To szósty "krążek" polskich reprezentantów w Baku, którzy do tej pory wywalczyli po jednym medalu złotym i srebrnym oraz cztery brązowe.

Reklama

Walczykiewicz (KTW Kalisz) wyprzedziła Rosjankę Natalię Podolską i Węgierkę Danutę Kozak. Był to trzeci medal ekipy kajakarzy - w sesji porannej brąz na 500 m, swój drugi na torze w Mingaczewir, zdobyła Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań), a w poniedziałek na najniższym stopniu podium stanęła czwórka w składzie: Wojnarowska, Karolina Naja (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) i Edyta-Dzieniszewska Kierkla (Sparta Augustów).

Naja i Mikołajczyk miały we wtorek dwie szanse medalowe - w rywalizacji dwójek na 200 i na 500 m. Polki, które były trzecie na igrzyskach olimpijskich w Londynie przed trzema laty, nie wykorzystały jednak żadnej z nich. Zajęły piąte miejsce na 200 m i szóste na 500 m.

W finałach B Denis Ambroziak (KSC Olsztyn) był pierwszy w konkurencji jedynek na 200 m, a kanadyjkarz Tomasz Kaczor (Warta Poznań) zajął siódmą pozycję w C1 na tym samym dystansie. Ten ostatni rywalizował m.in. z reprezentującym Irlandię Andrzejem Jezierskim, który był czwarty.

W sesji porannej nie najlepiej poszło też męskiej czwórce na 1000 m. Paweł Florczak (UKS Dojlidy Białystok), Mariusz Kujawski, Rafał Maroń i Paweł Szandrach (wszyscy Zawisza Bydgoszcz) zajęli dopiero ósme miejsce ze znaczną stratą do zwycięskiej osady z Węgier.

Na zakończenie zmagań kajakarzy w pierwszej edycji Igrzysk Europejskich odbyła się rywalizacja kobiet i mężczyzn na 5000 m. Dzieniszewska-Kierkla uplasowała się na dziewiątej pozycji, natomiast Martin Brzeziński (Zawisza Bydgoszcz) był 16. Złote medale zdobyli Białorusinka Maryna Litwinczuk i Niemiec Max Hoff.

Wyniki:

K1 200 m

1. Marta Walczykiewicz (Polska)  40,795

2. Natalia Podolska (Rosja)  41,165

3. Danuta Kozak (Węgry)  41,378

Dowiedz się więcej na temat: Marta Walczykiewicz | igrzyska europejskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama