Partner merytoryczny: Eleven Sports

Taka wiadomość od Francuzów przed igrzyskami. Nawet Rosjanie są w szoku 

Paryż przygotowuje się na przyjazd gwiazd sportu. Jak wiadomo od kilku miesięcy, Międzynardowy Komitet Olimpijski zezwolił na udział rosyjskich zawodników w tej imprezie. A to nie koniec, bowiem na krótko przed startem rozgrywek w mediach pojawił się plakat promujący rozgrywki we Francji. Zaskoczeniem jest osoba, która na nim widnieje. Zareagowali Rosjanie.

Francuzi zaskoczyli przed igrzyskami. Co za obrazek z rosyjską gwiazdą
Francuzi zaskoczyli przed igrzyskami. Co za obrazek z rosyjską gwiazdą / Mikhail Svetlov/ X @/ANNACippiu/Getty Images
partner merytoryczny

Tuż po mistrzostwach Europy w piłce nożnej oczy całego sportowego świata zwrócone będą na Paryż. 26 lipca w stolicy Francji rozpoczną się bowiem Letnie Igrzyska Olimpijskie. Udział w tej imprezie wezmą między innymi reprezentanci Rosji i Białorusi, którzy kilka miesięcy dostali od MKOI dostali zielone światło. "Rada Wykonawcza (EB) Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) zdecydowała, że indywidualni neutralni sportowcy (AIN), którzy zakwalifikowali się w ramach istniejących systemów kwalifikacji federacji międzynarodowych (IF), zostaną uznani za kwalifikujących się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Indywidualni neutralni sportowcy to sportowcy z rosyjskim lub białoruskim paszportem" - ogłosił komitet. 

Występ zawodników z krajów agresorów wiąże się jednak z wymogami, które muszą przestrzegać. Mowa o rywalizacji bez symboli narodowych: flag, emblematów i zakaz odśpiewania hymnów państwowych. 

O co walczą sportowcy na igrzyskach olimpijskich? Otylia Jędrzejczak i Zygmunt Smalcerz zabrali głos. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport

Poruszenie w Rosji przed igrzyskami. Chodzi o Jelenę Isinbajewą 

Wiadomość o nakazach i zakazach na igrzyskach mocno rozjuszyła samych Rosjan, którzy od kilku miesięcy mówią publicznie do dyskryminacji. Twierdzą, że wszystkie ustalenia są wyraźnie sprzeczne z zasadami rodziny olimpijskiej.  

Teraz jedna z reprezentantek tego kraju została... wyróżniona przez gospodarzy rozgrywek. Mowa o Jelenie Isinbajewej, która w przeszłości wywalczyła dwa złote medale w skoku o tyczce na IO. Ostatnimi czasy jednak mniej się mówi o jej osiągnięciach sportowych, a więcej o postawie wobec rodaków. Zawodniczka nazywana "pupilką Władimira Putna", teraz jest dla wielu Rosjan zdrajczynią, bowiem przekazano, że gwiazda przeniosła się do Hiszpanii, gdzie wiedzie spokojne życie. 

Co ciekawe, choć sportsmenka nie cieszy się w swojej ojczyźnie dobrą sławą, pojawiła się na plakacie promującym Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. 

Ciężko powiedzieć, jak Francuzi argumentowali ten wybór. Trzeba wiedzieć, że w ciągu ostatnich dwóch lat we wszystkich kampaniach reklamowych wycinano zwycięstwa Rosjan, tak jakbyśmy nigdy istnieli i nie stawali na podium. To zaskakujące, że zamieścili na plakacie Jelenę 

~ mówiła Swietłana Żurowa, rosyjska łyżwiarka szybka. 

Do tematu odniósł się również MKOl. "Plakat przedstawiony i rozpowszechniony w rosyjskich mediach i na rosyjskich platformach społecznościowych odnosi się do kampanii reklamowej, która została uruchomiona w 2020 r. na długo przed obecną sytuacją" - powiedział TASS rzecznik prasowy komitetu. 

Jelena Isinbajewa/
Jelena Isinbajewa/
Jelena Isinbajewa/AP Photo/Felipe Dana
Jelena Isinbajewa/
INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem