Reklama

Reklama

Iga Świątek numerem 1 w dwóch statystykach. Ale są też złe wiadomości

Przeciętny serwis, dobry return – tak w skrócie można zanalizować dotychczasowy występ Igi Świątek w tegorocznym Australian Open. W każdym bądź razie statystyki polskiej tenisistki nie zachwycają, choć w wielu z nich jest lepsza od swojej półfinałowej rywalki Danielle Collins. Mecz z Amerykanką już w czwartek przed południem polskiego czasu. Relacja na sport.interia.pl.

Po raz drugi w karierze Świątek zagra o finał turnieju wielkoszlemowego. Po fenomenalnym występie na kortach Rolanda Garrosa jesienią 2020 roku, tym razem jest coraz bliżej meczu o końcowy triumf w Melbourne Park.

W Australii poza pierwszymi trzema rundami zwycięstwa przychodzą jej trudniej. W dwóch ostatnich spotkaniach straciła po secie, w obu grała długo, z Kaią Kanepi w ćwierćfinale aż trzy godziny. Nie ma też wybitnych statystyk.

Świątek numerem 1 w dwóch statystykach

Z opublikowanych na oficjalnej stronie turnieju Australian Open danych wynika, że Świątek bryluje w turnieju w dwóch aspektach gry - returnie i liczbie wygranych break pointów.

Reklama

We wszystkich dotychczasowych pięciu meczach Polka wygrała aż 176 punktów po returnach. Żadna z uczestniczek imprezy w Melbourne nie ma lepszego wyniku. Druga jest kolejna półfinalistka turnieju Madison Keys, ex aequo z Alize Cornet, która odpadła w ćwierćfinale - obie 164 pkt. zdobytych po returnach. Polka aż 53 razy wygrywała punkty po returnach w meczu z Kanepi.

Świątek szczególnie skuteczna jest w odpowiedzi na pierwszy serwis rywalek - 110 pkt. To zdecydowanie najlepszy wynik w turnieju. Za nią jest Keys - 103 pkt. Z kolei jej rywalka Danielle Collins najlepiej returnuje po drugim serwisie przeciwniczek - 76 pkt. (Świątek - 66 pkt, jest trzecia w tej "klasyfikacji").

20-letnia zawodniczka z Raszyna, co nieco wynika z wcześniejszej statystyki, ma najwięcej wygranych break pointów w Australian Open. Aż 26 razy przełamywała serwis rywalek. 25-krotnie robiła to jej ćwierćfinałowa rywalka Kaia Kanepi, a Collins - 21.

Serwis - australijski problem Świątek

Na tle najważniejszych zawodniczek turnieju słabo wypada do tej pory serwis Świątek. Zwyciężczyni Roland Garrosa z 2020 roku nie mieści się w pierwszej 20-tce tej "klasyfikacji". Zaserwowała 12 asów (najwięcej pięć z Kanepi), czyli blisko trzy razy mniej niż najlepsza w tej klasyfikacji Madison Keys - 35. Nieźle podaje również Ashleigh Barty - 30 asów.

Rekordzistką pod względem prędkości podania jest Naomi Osaka - 197 km/godz.. A Świątek? Jej najszybszy serwis osiągnął wartość 185 km/godz., co jest przeciętnym wynikiem w tym turnieju.

Problemy z serwisem Polki potwierdzają również inne statystyki - aż 19 podwójnych błędów serwisowych (liderką jest Aryna Sabalenka - 56!) oraz niski procent punktów zdobytych po pierwszym podaniu - 69 proc. i po drugim podaniu - 45 proc.

Kto i w czym lepszy? Świątek czy Collins?

Gdyby porównać statystycznie Świątek i Collins to obie zawodniczki są na zbliżonym poziomie.

Amerykanka miała dotychczas 17 asów, Świątek - 12. Collins popełniła 24 podwójne błędy serwisowe, a Świątek - 19. Rywalka Polki zdobyła 75 procent punktów po pierwszym serwisie, w czym wyraźnie przeważa, przy 69 procentach polskiej zawodniczki. Szybsze podanie miała tenisistka z Raszyna (185 km/godz.), a jej najbliższa rywalka - 181 km/godz.

Świątek wygrywała więcej punktów po returnach, szczególnie po pierwszym serwisie rywalek, a Collins po drugim. Raszynianka częściej wykorzystywała break pointy.

Jeśli chodzi o czas spęczony na korcie w Melbourne, to Polka może czuć się mniej zmęczona. O ile w singlu Świątek grała pięć meczów przez dziewięć godzin 32 minuty, to Collins przez dziewięć godzin 18 minut. Ale Amerykanka występowała również w turnieju deblowym, w którym rozegrała trzy spotkania trwające łącznie - 3 godziny 59 minut.

Ale to są tylko statystyki. W czwartek na Rod Laver Arena liczyć się będzie doświadczenie, rutyna, dyspozycja dnia.

Olgierd Kwiatkowski  

                               Iga Świątek i Danielle Collins w Australian Open 2022

9 godz. 32 minuty                          czas gry w singlu                              9 godz. 18 minut

0                                                  czas gry w deblu                               3 godz. 59 minut

12                                                asy serwisowe                                   17

185 km/godz.                                najszybszy serwis                              181 km/godz.

19                                                podwójne błędy serwisowe               24

69 %                                            punkty zdobyte po 1. serwisie           75 %

45 %                                            punkty zdobyte po 2. serwisie           58 %

26                                                wygrane break pointy                        21

176                                              wygrane punkty po returnach            154

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama