Reklama

Reklama

​Iga Świątek. Czy spopularyzowała swoje imię?

Statystycy od dawna wskazują na efekt częstszego nadawania nowo narodzonym dzieciom danego imienia, po popularności osiągniętej przez osobę w ten sam sposób nazywaną. Iga Świątek po życiowym sukcesie z 2020 roku - zwycięstwie w Roland Garros stała się jedną z najsłynniejszych sportsmenek w Polsce. Czy spopularyzowała tym swoje imię? Dane wskazują, że to może być dopiero początek "mody na Igę".

Według rankingu popularności nadawanych imion w Polsce, opartych na rządowych danych za rok 2020, imię Iga nadano 2449 dziewczynkom (19. miejsce w rankingu popularności). Był to trzeci rok z tendencją spadkową dla tego imienia.

Szczytowy do tej pory okres nadawania dzieciom imienia Iga wypadł na rok 2017 - wówczas nazwano tak 3306 dziewczynek. W roku kolejnym było to 3114 nowo narodzonych, a w 2019 już tylko 3042.

Czytaj także: Iga Świątek wywalczyła na korcie grube miliony!

Kluczowy dla wpływu Igi Świątek na popularyzację imienia jest jej życiowy sukces - zwycięstwo w Roland Garros w październiku 2020 roku. 19-letnia wówczas tenisistka z Raszyna, zajmująca 54. miejsce na liście WTA, pokonała w finale Rolanda Garrosa Amerykankę Sofię Kenin.

Reklama

Iga Świątek wygrała Roland Garros - największy triumf w historii polskiego tenisa

To był największy triumf w historii polskiego tenisa, czołowe media w Polsce i na świecie zachwycały się osobą Igi Świątek zarówno na korcie, jak i poza nim. Przełożyło się to na ogromny wzrost rozpoznawalności i szeroko pojętą sławę.


Świątek stała się regularną zawodniczką światowej czołówki, zadomowiła się w czołowej dziesiątce rankingu WTA i choć do tej pory nie udało jej się powtórzyć drugiego takiego sukcesu jak z francuskich kortów, to pozostawała w centrum zainteresowania, a ludzie interesowali się jej losami.

To z pewnością wpłynęło na wybór imienia Iga przez rodziców - głównie już w 2021 roku. Według danych dostępnych na dane.gov.pl w pierwszej połowie 2021 roku (styczeń-czerwiec) w Polsce zarejestrowano 1585 dzieci tak nazwanych.

2021 rok. Nadanie imienia Iga mogło wzrosnąć nawet o 30 procent. Wpływ Świątek

Jeśli przyjąć, że tempo to utrzymało się w całym 2021 roku (dane te są jeszcze niedostępne), to nadanie imienia Iga wzrośnie o ponad 700 przypadków w skali rok do roku (prawie 30 procentowy wzrost, 15. miejsce w rankingu popularności).

Czytaj także: Iga Świątek zaliczy awans w rankingu WTA

Trudno nie wziąć pod uwagę wpływu, jaki Iga Świątek wywarła swoimi sportowymi dokonaniami na wyobraźni i gustach osób, cieszących się z nowego potomstwa. Kolejne zwycięstwa polskiej tenisistki mogą sprawić, że imię Iga stanie się jednym z najpopularniejszych w Polsce.

Szansa na kolejny "wybuch mody" na Igę Świątek może nastąpić już niebawem. Polka walczy bowiem w prestiżowym Australian Open i już awansowała do czołowej czwórki wielkoszlemowego turnieju. Według ekspertów, ma wielkie szansę na kolejne wielkie osiągnięcie.

O finał Iga Świątek zagra z Danielle Collins w czwartek. Transmisję tego meczu na żywo można oglądać w Pakiecie Polsat Box Go Sport.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy