Abramowicz o wielkiej tajemnicy Igi Świątek. "Z tego wynika jej siła"
Iga Świątek od początku kwietnia jest liderką rankingu WTA, wygrała pięć dużych turniejów z rzędu, odniosła 28 zwycięstw z rzędu, zarobiła grube miliony euro, a jednak z pewnością nie uderzyła jej woda sodowa do głowy. Z czego wynika jej siła mentalna i dojrzałość emocjonalna, zdradziła jej psycholog Daria Abramowicz, której słowa cytują światowe media zajmujące się tenisem.
Świat tenisa zwraca uwagę nie tylko na klasę sportową Igi Świątek, ale też na jej dojrzałość i przygotowanie mentalne. Brytyjska agencja PA akcentuje obecność w teamie Polki psycholog Darii Abramowicz.
"Iga ma dopiero 20 lat, ale od dłuższego czasu rozwój mentalny stawia na równi z tym fizycznym" - podkreśla Eleanor Crooks, tenisowa specjalistka agencji.
Przypomina, że z uwagi na olbrzymią presję kłopoty natury mentalnej, psychicznej wyeliminowały na pewien okres z karuzeli tenisa Naomi Osakę i Biancę Andreescu.
- Przywiązywanie przez Igę wagi do przygotowania mentalnego jest unikalne, wręcz niesamowite. Mam nadzieję, że Iga będzie stanowiła wzór godny naśladowania dla innych młodych sportowców. Również z tego wynika jej wielka siła - powiedziała PA Agency Daria Abramowicz.
- Dostrzegam już zmianę generacyjną i mam nadzieję, że sportowcy tacy jak Iga, ale też Bianca Andreescu, Naomi Osaka, czy Simone Biler, które są nada młode i nadal wykonują wielką pracę, edukując się z przygotowania mentalnego - dodała.
Czytaj też: Naomi Osaka. Depresja najbogatszej sportsmenki świata
- Mam też nadzieję, że będzie znacznie więcej takich przykładów i świadomość wagi przygotowania mentalnego wzrośnie nie tylko w sporcie, ale też w życiu codziennym ludzi - nie kryje Abramowicz.
Wspinanie się na szczyt, bicie rekordów w sporcie to jedna z najtrudniejszych rzeczy. Daria Abramowicz ujawniła, że Iga Świątek jest przygotowana, aby nie wpaść w mentalną pułapkę, związaną ze sławą i wygrywaniem wielkich turniejów.
- Zdecydowanie Iga nie zaskakuje mnie dojrzałością, jaką wykazuje. Jestem z niej dumna, widząc, jak wykorzystuje wszystkie narzędzia, jakich się nauczyła przez ostatnie trzy lata. Jestem szczęśliwa, widząc, jak przyjmuje właściwą postawę i radzi sobie z kolejnymi wyzwaniami - komplementuje pani Daria.
Abramowicz dodała, iż przeczuwa, że to dopiero początek drogi Igi zmagania się z wielkimi wyzwaniami.
- Tworzenie i zarządzanie zrównoważoną karierą w dzisiejszych czasach, w erze smartfonów, mediów społecznościowych i innych czynników zwiększających presję jest wielkim wyzwaniem dla każdego w sporcie zawodowym - uważa Abramowicz.
Pani Daria przywołała przypadek Michaela Phelpsa, którzy szczerze opowiedział o swej walce z depresją i uzależnieniem od narkotyków. Według niej to był punkt zwrotny w postrzeganiu zdrowia psychicznego w sporcie na najwyższym poziomie. Pochwaliła też gimnastyczkę Simone Biles, która miała odwagę wycofania się z rywalizacji na IO w Tokio, właśnie ze względu na zdrowie psychiczne.
Abramowicz przewodzi zespołowi ekspertów, którzy wspierają mentalnie wschodzące gwiazdy sportu.
- Nie mogłabym być bardziej podekscytowana, choć jako psycholog, nie używam często tak emocjonujących słów opisujących moją prasę. Stworzyliśmy wspaniały międzynarodowy panel ekspertów, któremu mam zaszczyt przewodniczyć. Zamierzamy podnosić świadomość i wprowadzać realne zmiany - zapowiada.
Maciej Ryszczuk: Iga Świątek ma jeszcze rezerwy
MiBi