Reklama

Reklama

Abramowicz o wielkiej tajemnicy Igi Świątek. "Z tego wynika jej siła"

Iga Świątek od początku kwietnia jest liderką rankingu WTA, wygrała pięć dużych turniejów z rzędu, odniosła 28 zwycięstw z rzędu, zarobiła grube miliony euro, a jednak z pewnością nie uderzyła jej woda sodowa do głowy. Z czego wynika jej siła mentalna i dojrzałość emocjonalna, zdradziła jej psycholog Daria Abramowicz, której słowa cytują światowe media zajmujące się tenisem.

Iga Świątek w wieku 20 lat rozwój mentalny stawia na równi z fizycznym

Świat tenisa zwraca uwagę nie tylko na klasę sportową Igi Świątek, ale też na jej dojrzałość i przygotowanie mentalne. Brytyjska agencja PA akcentuje obecność w teamie Polki psycholog Darii Abramowicz.

"Iga ma dopiero 20 lat, ale od dłuższego czasu rozwój mentalny stawia na równi z tym fizycznym" - podkreśla Eleanor Crooks, tenisowa specjalistka agencji.

Przypomina, że z uwagi na olbrzymią presję kłopoty natury mentalnej, psychicznej wyeliminowały na pewien okres z karuzeli tenisa Naomi Osakę i Biancę Andreescu.

- Przywiązywanie przez Igę wagi do przygotowania mentalnego jest unikalne, wręcz niesamowite. Mam nadzieję, że Iga będzie stanowiła wzór godny naśladowania dla innych młodych sportowców.  Również z tego wynika jej wielka siła - powiedziała PA Agency Daria Abramowicz.

Reklama

- Dostrzegam już zmianę generacyjną i mam nadzieję, że sportowcy tacy jak Iga, ale też Bianca Andreescu, Naomi Osaka, czy Simone Biler, które są nada młode i nadal wykonują wielką pracę, edukując się z przygotowania mentalnego - dodała.

Czytaj też: Naomi Osaka. Depresja najbogatszej sportsmenki świata

- Mam też nadzieję, że będzie znacznie więcej takich przykładów i świadomość wagi przygotowania mentalnego wzrośnie nie tylko w sporcie, ale też w życiu codziennym ludzi - nie kryje Abramowicz.

Daria Abramowicz odsłania tajemnicę Igi Świątek

Wspinanie się na szczyt, bicie rekordów w sporcie to jedna z najtrudniejszych rzeczy. Daria Abramowicz ujawniła, że Iga Świątek jest przygotowana, aby nie wpaść w mentalną pułapkę, związaną ze sławą i wygrywaniem wielkich turniejów.

- Zdecydowanie Iga nie zaskakuje mnie dojrzałością, jaką wykazuje. Jestem z niej dumna, widząc, jak wykorzystuje wszystkie narzędzia, jakich się nauczyła przez ostatnie trzy lata. Jestem szczęśliwa, widząc, jak przyjmuje właściwą postawę i radzi sobie z kolejnymi wyzwaniami - komplementuje pani Daria.

Abramowicz dodała, iż przeczuwa, że to dopiero początek drogi Igi zmagania się z wielkimi wyzwaniami.

- Tworzenie i zarządzanie zrównoważoną karierą w dzisiejszych czasach, w erze smartfonów, mediów społecznościowych i innych czynników zwiększających presję jest wielkim wyzwaniem dla każdego w sporcie zawodowym - uważa Abramowicz.

Michael Phelps dokonał przełomu

Pani Daria przywołała przypadek Michaela Phelpsa, którzy szczerze opowiedział o swej walce z depresją i uzależnieniem od narkotyków. Według niej to był punkt zwrotny w postrzeganiu zdrowia psychicznego w sporcie na najwyższym poziomie. Pochwaliła też gimnastyczkę Simone Biles, która miała odwagę wycofania się z rywalizacji na IO w Tokio, właśnie ze względu na zdrowie psychiczne.

Abramowicz przewodzi zespołowi ekspertów, którzy wspierają mentalnie wschodzące gwiazdy sportu.

- Nie mogłabym być bardziej podekscytowana, choć jako psycholog, nie używam często tak emocjonujących słów opisujących moją prasę. Stworzyliśmy wspaniały międzynarodowy panel ekspertów, któremu mam zaszczyt przewodniczyć. Zamierzamy podnosić świadomość i wprowadzać realne zmiany - zapowiada.

Maciej Ryszczuk: Iga Świątek ma jeszcze rezerwy

MiBi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL