Polska - Litwa 9-1 na turnieju kwalifikacyjnym do IO w hokeju na lodzie

Polscy hokeiści rozgromili Litwę 9-1 na rozgrywanym w Budapeszcie turnieju 2. rundy kwalifikacji olimpijskich. To była prawdziwa demonstracja siły! W niedzielę decydujący o awansie do finałowej rundy bój z Węgrami. Po dzisiejszym popisie Orłów, rywale mają powody, aby obawiać się nas bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich kilkunastu latach.

"Polski zespół jest jeszcze bardziej interesujący niż węgierski. Mają dużych zawodników, silnych, więc czeka nas ciężka walka na bandach. Czeka nas trudny mecz" - słowa Sarunasa Kuliesziusa, asystent selekcjonera Litwy, nie były czystą kurtuazją.

Litwini rozpoczęli z dużym respektem i od początku nasi hokeiści zasypywali ich bramkę strzałami. Nie robiły jednak szczególnego wrażenia na Mantasie Armalisie. Bramkarz Djurgarden Sztokholm długo łapał lub odbijał wszystko i nie miało znaczenia, czy nasi ładowali z klepy, czy mierzyli z nadgarstka. Efektów nie było też po próbach zmiany lotu krążka przed zasłoniętym bramkarzem.

Szybko mieliśmy okazję, żeby świetnie wejść w mecz, ale Litwini obronili się grając przez 74 sekundy gry w podwójnym osłabieniu. Z kolei gdy to my zarobiliśmy karę, Przemysław Odrobny był w potwornych opałach. Litwini już widzieli krążek w bramce, już cieszyli się z gola, ale "Wiedźmin" szalał między słupkami w stylu akrobaty. Po chwili rywale wepchnęli go do bramki, ale i tym razem nie dał się pokonać.

Gra się wyrównała i robiło się coraz niebezpieczniej, ale właśnie wtedy Grzegorz Pasiut dał nam prowadzenie. Po straconym golu Litwinom nie zapaliło się światełko ostrzegawcze tylko starali się wyrównać i dwie minuty później, po kontrze, skarcił ich duet Mikołaj Łopuski - Aron Chmielewski. Przed meczem dwubramkową zaliczkę po pierwszej tercji bralibyśmy w ciemno.

Nadziei na szybkie odrabianie strat po przerwie pozbawił rywali Krzysztof Zapała. Jeden z Litwinów stracił krążek we własnej tercji i "Kazek" wykorzystał podanie Tomasza Malasińskiego.

Litwini potrzebowali czasu, aby otrząsnąć się po tym ciosie, ale nasi nie mieli zamiaru czekać. Przycisnęli i Maciej Urbanowicz popisał się kapitalnym strzałem - 4-0! Cierpliwość i konsekwencja zaczęły przynosić efekty. To co nie wychodziło na początku (na pierwszego gola potrzebowaliśmy aż 20 strzałów!), w pierwszych minutach drugiej tercji nie stanowiło żadnego problemu (sześć strzałów i trzy gole!). Na 5-0 pięknym uderzeniem w okienko podwyższył Krystian Dziubiński.

Litwini mieli dość i gdy myślami byli już w szatni, Malasiński i Dziubiński wpakowali im jeszcze dwa gole w ciągu 13 sekund ostatniej minuty drugiej tercji.

Krzysztof Zapała obchodził wczoraj urodziny i choć nie udało mu się ich okrasić zdobyciem gola w meczu z Estonią, to dziś powetował to sobie z nawiązką. O ile na początku drugiej tercji potrzebował 35 sekund, o tyle po rozpoczęciu trzeciej wystarczyło mu 33.

W 53. minucie Mateusz Bepierszcz podwyższył na 9-0 i nasz zespół miał wyraźną ochotę na dwucyfrówkę. Szkoda straconego gola po prostym indywidualnym błędzie, ale ani on, ani niewykorzystany rzut karny przez Krystiana Dziubińskiego nie zmieniają faktu, że nasz zespół rozegrał bardzo dobry mecz.

Mirosław Ząbkiewicz, Budapeszt

Polska - Litwa 9-1 (2-0, 5-0, 2-1)

Bramki: 1-0 Pasiut (16. Chmielewski), 2-0 Chmielewski (18. Łopuski), 3-0 Zapała (21. Malasiński), 4-0 Urbanowicz (24. Dronia), 5-0 Dziubiński (26. Kotlorz), 6-0 Malasiński (38.), 7-0 Dziubiński (40. Pociecha), 8-0 Zapała (41. Rompkowski), 9-0 Bepierszcz (53. Wronka), 9-1 Bogdziul (56.)

Strzały: Polska - 56; Litwa - 39.

Kary: Polska - 10 minut; Litwa - 10.

Polska: Przemysław Odrobny - Paweł Dronia, Mateusz Rompkowski; Tomasz Malasiński, Krzysztof Zapała, Marcin Kolusz - Patryk Wajda, Bartłomiej Pociecha; Mikołaj Łopuski, Aron Chmielewski, Grzegorz Pasiut - Michał Kotlorz, Mateusz Bryk; Mateusz Bepierszcz, Krystian Dziubiński, Patryk Wronka - Maciej Kruczek; Adam Bagiński, Radosław Galant, Maciej Urbanowicz oraz Kacper Guzik.

Litwa: Mantas Armalis (40.01 Artur Pavliukov) - Jaunius Jasinevicius, Mindaugas Kieras; Edgar Rybakow, Arnoldas Bosas, Donatas Kumeliauskas - Arturas Katulis, Domantas Cypas; Aimas Fiscevas, Paulius Gintautas, Daniel Bogdziul - Justinas Vezelis, Rolandas Aliukonis; Povilas Vernis, Ugnius Cizas, Dovydas Kulevicius - Ilja Cetvertak, Danielius Nomanovas, Emilijus Krakauskas, Mauras Baltrukonis, Vytautas Jagelavicius.

Zobacz, jak przebiegał mecz:

1. min - Zaczynamy!

1. min - uderzał Malasiński, ale bramkarz Litwy był na posterunku

3. min - już na początku spotkania widać, że Litwini będą bardziej wymagający niż Estończycy

4. min - Łopuski mógł być w dogodnej sytuacji, ale Polacy spalili

5. min - Aliukonis otrzymuje karę za zahaczanie. Polacy 2 minuty w przewadze

6. min - oblężenie bramki Litwy

6. min - kara dla Gintautasa. Ponad minutę gramy 5 na 3!

7. min - Polacy atakowali, ale bez pomysłu. Już 5 na 4.

7. min - koniec kar Litwinów. Polacy nie wykorzystali podwójnej przewagi.

8. min - na razie zdecydowaną przewagę mają Polacy, ale nic z tego nie wynika

9. min - pierwszy celny strzał Litwinów. Odrobny bez problemu łapie krążek

10. min - Chmielewski próbuje uderzenia z pierwszego krążka, ale Armalis nie dał się zaskoczyć

11. min - kara dla Polaków! Za nadmierną liczbę hokeistów na lodzie.

12. min - Odrobny w opałach! Litwini blisko zdobycia gola, za moment przepychanki pod bramką Polaków

13. min - pierwsza minuta w osłabieniu za nami. Litwini strzelają jak z karabinu maszynowego, Odrobny uwija się jak może!

13. min - uffff, Polacy przetrwali grę w osłabieniu, ale było bardzo ciężko!

15. min - znów zmiana ról i Polacy w natarciu, ale dalej są nieskuteczni

16. min - GOOOOOOOOL dla Polski !!!

16. min - Chmielewski do Pasiuta, ten uderzył i krążek wtoczył się do bramki. Polacy prowadzą 1-0!

17. min - Litwini próbują wyrównać, ale Odrobny spokojnie daje sobie radę z jego strzałami

18. min - GOOOOOOOOOLLLLLLL dla Polski !!!

18. min - Łopuski uderzył, Armalis odbił krążek, ale dopadł do niego Chmielewski i nie dał szans bramkarzowi litewskiemu. Polacy prowadzą 2-0!

19. min - mecz się uspokoił, Polacy panują nad sytuacją

20. min - KONIEC I TERCJI

21. min - Gramy!

21. min - GOOOOOLLLLLLLL dla Polski! 3-0!

21. min - Malasiński podał Zapały, ale ten z bliska nie dał szans Armalisowi. 3-0!

23. min - w tym meczu już Polakom nic nie powinno się przydarzyć. Spokojnie kontrolujemy spotkanie

24. min - GOOOOLLLLLLLLLL dla Polski! 4-0!

24. min - świetne podanie zza bramki Pawła Droni i Maciej Urbanowicz precyzyjnie uderzył obok prawej ręki bramkarza. 4-0.

25. min - kara dla Litwinów, Polacy 2 minuty w przewadze

26. min - GOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLL dla Polski. 5-0!

26. min - piękne uderzenie Dziubińskiego niemal w samo okienko. Polacy gromią 5-0!

28. min - Polacy rządzą na lodzie. Większość czasu spędzają w tercji rywala

28. min - Kara dla Łopuskiego

29. min - Litwini długo zakładali zamek. Gdy już im się udało, to na miejscu był Odrobny

30. min - obroniliśmy się w osłabieniu. Litwini przez 2 minuty mieli raptem jedną okazję

32. min - rywale mieli doskonałą okazję, ale na końcu zupełnie się pogubili

33. min - Polacy 2 minuty w osłabieniu. Kara dla Chmielewskiego

34. min - pierwszą minutę przetrwaliśmy bez szwanku

35. min - w drugiej minucie kary Polacy mieli nawet przewagę nad Litwinami. Gramy w pełnym zestawieniu!

36. min - "Litwini powoli opadają z sił" - mówi w TVP Sport Mariusz Czerkawski

38. min - GGGOOOOOLLLLLL dla Polski! 6-0!!!

38. min - Malasiński wjechał pod bramkę i uderzeniem pod poprzeczkę nie dał szans bramkarzowi

39. min - Polacy nie forsują tempa, czekają już na przerwę

40. min - GGGGGGOOOOOOOLLLLLLLLLLLL dla Polski! 7-0!

40. min - Dziubiński indywidualnie i kolejna bramka dla Polaków

40. min - koniec II tercji. Polacy gromią 7-0!

41. min - Gramy!

41. min - GGGOOOOLLL!

41. min - Pięknie zaczynamy III tercję! To już drugi gol Krzysztofa Zapały. 8-0!

43. min - Kara dla Mateusza Bryka. Dwie minuty zagramy w osłabieniu

46. min - Zwycięstwa już nikt nam nie odbierze. Kontrolujemy sytuację na lodzie

47. min - Znakomite podanie Pasiuta do Chmielewskiego, ale Aron nie zdecydował się na uderzenie

50. min
- Odrobny broni strzał jednego z Litwinów. Jest dziś nie do pokonania.

53. min - GOOOOOOLLLLL!!!!

53. min - Mateusz Bepierszcz znów się pokazał. Uderzył nad parkanem, a to bardzo niewygodny strzał dla bramkarza. 9-0!

55. min - Gdyby Polacy wygrali "dwucyfrówką", byłoby to coś niesamowitego. Jest na to szansa!

56. min - GOL dla Litwinów

56. min - Daniel Bogdziul zdobywa bramkę dla Litwy

57. min - I w tym momencie nasz bramkarz, Przemysław Odrobny, ma 97 proc. skuteczności. Znakomicie!

58. min - Pasiut wędruje na ławkę kar. Gramy w osłabieniu przez dwie minuty

58. min - Po kontrze Dziubiński trafił w bramkarza Litwinów