Reklama

Reklama

Pekin 2022. Test hokeistów przed finałem kwalifikacji

​Rozpoczynający się w sobotę w słoweńskiej Lublanie turniej "Beat Covid-19" będzie dla polskich hokeistów najpoważniejszym testem przed sierpniowymi kwalifikacjami do zimowych igrzysk olimpijskich 2022 w Pekinie.

Rywalami "Biało-Czerwonych" w Lublanie będą kolejno zespoły Ukrainy (26. miejsce w światowym rankingu), Austrii (17.), Francji (14.), Słowenii (20.) i Rumunii (25.). Polacy w tym zestawieniu są sklasyfikowani na 22. pozycji.

- Sprawdzimy się między innymi na tle drużyny austriackiej, z którą latem będziemy rywalizować o igrzyska olimpijskie. Dla naszej reprezentacji turniej w Słowenii to kluczowy sprawdzian przed najważniejszym wyzwaniem w tym roku, czyli kwalifikacjami w Bratysławie - stwierdził trener Polaków Robert Kalaber.

Kadrowicze przygotowywali się do "covidowego" turnieju na zgrupowaniu w Jastrzębiu-Zdroju.

Reklama

W stolicy Słowacji zespół Kalabera zagra o bilet do Pekinu z gospodarzami, Białorusią i Austrią. Awans wywalczy tylko zwycięzca.

W kwietniu Polacy wygrali w Katowicach Turniej o Puchar Trójmorza. Pokonali wówczas Estonię 6-1, Litwę 8-1 i Łotwę 4-1.

Finałową rundę kwalifikacji olimpijskich zaplanowano na 26-29 sierpnia.

"Biało-Czerwoni" w grudniu mieli wziąć udział w turnieju EIHC w Katowicach, skończyło się - z powodu pandemii koronawirusa - tylko na dwumeczu z Węgrami.

W pierwszej połowie lutego była reprezentacyjna przerwa w rozgrywkach ekstraligi, jednak bez zgrupowania kadry, bo nie dało się zorganizować meczów towarzyskich.

Na przełomie kwietnia i maja w katowickim Spodku miały się odbyć MŚ Dywizji 1B z udziałem Serbii, Litwy, Estonii, Japonii, Ukrainy i Polski. Impreza została odwołana (drugi rok z rzędu) przez międzynarodową federację (IIHF) z powodu pandemii.

W lutym 2020 prowadzeni przez trenera Tomasza Valtonena Polacy wygrali turniej prekwalifikacyjny do igrzysk rozegrany w kazachskim Nur-Sułtanie, pokonując tam faworyzowaną reprezentację gospodarzy oraz Holandię i Ukrainę. Tym samym zapewnili sobie udział w finale eliminacji.

Wiosną dwuletni kontrakt selekcjonera wygasł i nie został przedłużony.

Fina zastąpił Słowak Robert Kalaber, od 2014 roku pracujący w ekstraligowym JKH GKS Jastrzębie. W zakończonym sezonie poprowadził ten zespół do pierwszego w historii tytułu mistrza Polski.

Igrzyska w Pekinie mają się odbyć w dniach 4-22 lutego 2022 roku.

Autor: Piotr Girczys

Terminarz turnieju "Beat Covid-19":

15 maja, sobota

Polska - Ukraina, godz. 13:00

Słowenia - Austria, godz. 16:30

Rumunia - Francja, godz. 20:00

17 maja, poniedziałek

Austria - Polska, godz. 13:00

Ukraina - Rumunia, 16:30

Francja - Słowenia, 20:00

18 maja, wtorek

Austria - Ukraina, godz. 13:00

Francja - Polska, godz. 16:30

Rumunia - Słowenia, godz. 20:00

20 maja, czwartek

Ukraina - Francja, godz. 13:00

Austria - Rumunia, godz. 16:30

Słowenia - Polska, godz. 20:00

21 maja, piątek

Francja - Austria, godz. 13:00

Polska - Rumunia, godz. 16:30

Ukraina - Słowenia, godz. 20:00

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy