Reklama

Reklama

Pekin 2022. Kwalifikacje olimpijskie polskich hokeistów pod znakiem zapytania

Pod znakiem zapytania stanął sierpniowy turniej kwalifikacyjny do zimowych igrzysk olimpijskich, który reprezentacja Polski ma rozegrać w Bratysławie.

W związku z wciąż panującą pandemią koronawirusa nie wiadomo, czy impreza będzie mogła w sierpniu odbyć się w stolicy Słowacji.

Polacy w dniach 27-30 sierpnia mają zagrać o awans na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie z drużynami Słowacji, Białorusi i Austrii. Prezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) René Fasel mówi jednak, że wcale nie ma pewności czy uda się w tym terminie rozegrać zarówno ten turniej, jak i dwa pozostałe w decydującej rundzie kwalifikacji.

- Mam nadzieję, że będziemy w stanie rozegrać finałową rundę kwalifikacji olimpijskich w sierpniu, ale ogólna sytuacja jeśli chodzi o wirusa jest zła - powiedział Fasel w rozmowie z rosyjską agencją informacyjną RIA-Nowosti. - W tej chwili nie jest możliwe, żeby z całą pewnością powiedzieć, że przeprowadzimy te turnieje w sierpniu.

Przypomnijmy, że w finałowej rundzie kwalifikacji olimpijskich oprócz turnieju, który ma się odbyć w Bratysławie, rozegrane będą podobne imprezy w stolicy Łotwy, Rydze oraz w jednym z norweskich miast. Zwycięzcy każdego z tych turniejów uzyskają prawo gry w zimowych igrzyskach olimpijskich.

Władze Słowackiego Związku Hokeja na Lodzie na razie oficjalnie nie komentowały perspektywy rozegrania turnieju w Bratysławie w innym terminie niż sierpniowy. Słowacja była jednym z pierwszych krajów w Europie, które wprowadziły drastyczne ograniczenia działalności gospodarczej i praw obywatelskich w związku z epidemią koronawirusa. W ubiegłym tygodniu rozpoczęło się stopniowe "odmrażanie" gospodarki.

Władze naszego południowego sąsiada określiły czterostopniowy plan powrotu do działania kolejnych dziedzin życia, ale bez wskazania konkretnych dat. Wcielanie w życie kolejnych jego etapów ma być uzależnione od efektów poprzednich kroków. Pozwolenie na organizację imprez masowych znalazło się w ostatniej grupie planowanych działań, a premier Igor Matovič zapowiedział, że przed podjęciem tego kroku przerwa w planie będzie najdłuższa.

Finałowa runda kwalifikacji olimpijskich:

Reklama

Grupa D (Bratysława): Austria, Białoruś, Polska, Słowacja.
Grupa E (Ryga): Francja, Łotwa, Węgry, Włochy.
Grupa F (Norwegia): Dania, Korea Południowa, Norwegia, Słowenia.

Grupy męskiego turnieju hokejowego zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie:

Grupa A: Kanada, USA, Niemcy, Chiny.
Grupa B: Rosja, Czechy, Szwajcaria, najniżej notowany w rankingu zwycięzca kwalifikacji.
Grupa C: Finlandia, Szwecja, najwyżej i drugi najwyżej notowany w rankingu zwycięzca kwalifikacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama