Reklama

Reklama

Hokejowe MŚ. Słowenia - Polska 2-4

Reprezentacja Polski sprawiła niespodziankę i wygrała ze Słowenią 4-2 w swoim drugim meczu podczas mistrzostw świata dywizji IA w Budapeszcie. Niecodzienna sytuacja miała miejsce po golu na 2-1 dla Polski. Sędzia analizował, czy wcześniej nie padł gol dla Słowenii, co unieważniłoby bramkę Bartłomieja Neupauera. Na szczęście, krążek odbił się od obu słupków naszej bramki, ale nie przekroczył linii.

"Biało-Czerwoni" przegrali w niedzielę na inaugurację z Włochami 1-3. Z kolei Słowenia jest najwyżej sklasyfikowanym zespołem w światowym rankingu (15. miejsce, a Polska 21.) spośród wszystkich ekip na mistrzostwach w Budapeszcie, jednak rozpoczęła je od sensacyjnej porażki z Wielką Brytanią 1-3.

Reklama

Nie minęło 70 sekund, a nasi zawodnicy atakowali w przewadze. Nie zanosiło się na gola, bo nie potrafili założyć zamka. Mało tego, bliższy zdobycia bramki był Żiga Pancze, ale Przemysław Odrobny barkiem odbił krążek lecący w okienko.

Tymczasem Aron Chmielewski powalczył o krążek za bramką, Krystian Dziubiński zagrał do Damiana Kapicy, a ten zaskoczył bramkarza kapitalnym strzałem z ostrego kąta. Krążek świsnął Gasperowi Kroseljowi koło ucha i wpadł w okienko.

Słoweńcy ruszyli do ataku, a mieli ułatwione zdanie, bo kary złapali Filip Komorski, a po chwili Bartłomiej Neupauer. Rywale jednak też popełniali błędy i na przełomie 8. i 9. minuty mieliśmy dwie sytuacje sam na sam. Strzał Dziubińskiego obronił bramkarz, a składającemu się do uderzenia Neupauerowi, powracający rywal zdążył podbić kij.

Polacy oddali więcej celnych strzałów w pierwszej tercji (13-8), chociaż groźniejsze były uderzenia Słoweńców. "Wiedźmin" bronił jednak pewnie i do tego dopisywało mu szczęście. Minutę przed końcem Kapica próbował skopiować strzał, który dał nam pierwszego gola, ale tym razem Kroselj już się nie dał zaskoczyć i odbił krążek kaskiem.

Słoweńcy nie atakowali w takim tempie, jak w niedzielę Włosi, a mimo tego od początku drugiej tercji zupełnie zdominowali nasz zespół. Sprzyjało nam szczęście, ale w końcu Jan Drozg idealnie przymierzył pod poprzeczkę i wyrównał. 

W 27. minucie wydawało się, że krążek znów wpadł do naszej bramki, ale sędzia rozłożył ręce. Po chwili nasi hokeiści w końcu zaatakowali i Neupauer trafił pod poprzeczkę!

Mogło być jednak 2-1, ale dla Słoweńców! Nasi rywale domagali się od sędziego sprawdzenia, czy wcześniej nie padł gol dla nich. Arbiter obejrzał zapis wideo, a na nim widać było, że krążek odbił się obu słupków naszej bramki, ale nie przekroczył linii. Sędzia więc zaliczył bramkę dla Polski! Warto dodać, że był to dopiero drugi strzał naszej drużyny w drugiej tercji. Słoweńcy do tego momentu oddali 10.

Nie minęła minuta, a Krzysztof Zapała znalazł się w sytuacji sam na sam, lecz bramkarz szczęśliwie obronił.

Słoweńcy wyraźnie spuścili z tonu i zaczęli popełniać proste błędy. W 35. minucie na ławkę kar trafili dwaj rywale i "Biało-Czerwoni" przez prawie półtorej minuty mogli atakować pięciu na trzech. Niewiele jednak wskórali. W 37. minucie sędzia podyktował dość kontrowersyjny rzut karny za faul na Marcinie Koluszu, a kapitan naszej kadry w kapitalnym stylu zdobył trzeciego gola. Do końca zachował zimną krew, zwiódł bramkarza zwodem, a gdy Kroselj padł już na kolana, "Kolos" przerzucił nad nim krążek do siatki.

Słoweńcy byli bliscy zdobycia kontaktowego gola w 43. minucie po strzale Gregoricia, ale Odrobny nie dał się pokonać. Nasz zespół ambicją niwelował różnicę w wyszkoleniu technicznym i jeździe na łyżwach. Rywalom brakowało skuteczności, a tym razem była ona atutem "Biało-Czerwonych". W 52. minucie Dziubiński wstrzelił krążek przed bramkę, wyłuskał go Chmielewski i dobił do odsłoniętej siatki.

Świetnie bronił Odrobny. Niecałe dwie minuty przed końcem zaliczył kolejną znakomitą interwencję broniąc strzał Verlicia w sytuacji sam na sam. Po tej akcji rywale zamienili bramkarza na dodatkowego napastnika i Jan Urbas zmniejszył ich straty strzałem z bliska. Do końca walczyli o kolejnego gola, ale nasi hokeiści przetrwali napór i mogli cieszyć się ze zwycięstwa. Najlepszymi zawodnikami wybrano Odrobnego i Jana Drozga.

Zwycięstwo z zespołem, który jeszcze przed rokiem grał w elicie, nie gwarantuje nam jeszcze utrzymania na drugim poziomie rozgrywek. Kluczowe może okazać się środowe starcie z Wielką Brytanią.

Mirosław Ząbkiewicz

Słowenia - Polska 2-4 (0-1, 1-2, 1-1)

0-1 Damian Kapica (2.50 w przewadze; Krystian Dziubiński, Bartłomiej Pociecha)

1-1 Jan Drozg (24.30)

1-2 Bartłomiej Neupauer (27.29; Bartłomiej Pociecha, Jakub Witecki)

1-3 Marcin Kolusz (36.09 z karnego)

1-4 Aron Chmielewski (51.25; Mateusz Rompkowski, Krystian Dziubiński)

2-4 Jan Urbas (58.33; Miha Verlić, Blaż Gregorc)

Polska: Przemysław Odrobny - Paweł Dronia, Mateusz Rompkowski; Tomasz Malasiński, Krzysztof Zapała, Marcin Kolusz - Bartosz Ciura, Bartłomiej Pociecha; Aron Chmielewski, Krystian Dziubiński, Damian Kapica - Kamil Górny, Damian Tomasik; Alan Łyszczarczyk, Maciej Łopuski, Filip Komorski - Jakub Wanacki, Mateusz Bryk; Maciej Urbanowicz, Jakub Witecki, Bartłomiej Neupauer.

Strzały: 38-27 (8-13, 15-8, 15-6). Kary: 10-12 min.

Przebieg meczu:


2. minuta - kara 2 minut dla Verlicia (trzymanie)

3. minuta - gol dla Polski! 0-1 Kapica

4. minuta - kara 2 minut dla Komorskiego (trzymanie kija przeciwnika)

7. minuta - kara 2 minut dla Neupauera (spowodowanie upadku przeciwnika)

21. minuta - kara 2 minut dla Dziubińskiego (zahaczanie)

25. minuta - gol dla Słowenii! 1-1 Drozg

25. minuta - kara 2 minut dla Droni (zahaczanie)

28. minuta - gol dla Polski! 1-2 Neupauer

30. minuta - kara 2 minut dla Komorskiego (spowodowanie upadku przeciwnika)

32. minuta - kara 2 minut dla Sabolicia (trzymanie)

34. minuta - kara 2 minut dla Pavlina (przeszkadzanie)

35. minuta - kara 2 minut dla Pancze (niesportowe zachowanie)

36. minuta - kara 2 minut dla Kapicy (uderzanie)

37. minuta - karny dla Polski!

37. minuta - gol dla Polski! 1-3 Kolusz z karnego

44. minuta - kara 2 minut dla Pancze (spowodowanie upadku przeciwnika)

52. minuta - gol dla Polski! 1-4 Chmielewski

59. minuta - Słowenia wycofała bramkarza i atakuje w sześciu

59. minuta - gol dla Słowenii! 2-4 Urbas

Program MŚ Dywizji 1A:

niedziela, 22 kwietnia
Wielka Brytania - Słowenia    3-1
Węgry - Kazachstan            0-3
Polska - Włochy               1-3

poniedziałek, 23 kwietnia
Słowenia - Polska             2-4
Włochy - Węgry                2-3

wtorek, 24 kwietnia
Kazachstan - Wielka Brytania  (16.00)

środa, 25 kwietnia
Włochy - Kazachstan           (12.30)
Wielka Brytania - Polska      (16.00)
Słowenia - Węgry              (19.30)

czwartek, 26 kwietnia
Polska - Węgry                (19.00)

piątek, 27 kwietnia
Kazachstan - Słowenia         (16.00)
Włochy - Wielka Brytania      (19.30)

sobota, 28 kwietnia
Kazachstan - Polska           (12.30)
Słowenia - Włochy             (16.00)
Węgry - Wielka Brytania       (19.30)

Tabela:

1. Kazachstan  1 3 3-0
2. Wielka Brytania 1 3 3-1
3. Włochy     2 3 5-4
4. Polska       2 3 5-5
5. Węgry       2 3 3-5
6. Słowenia   2 0 3-7

Awans do elity wywalczą dwie drużyny, a najsłabsza spadnie do Dywizji IB.

Dowiedz się więcej na temat: hokejowa reprezentacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje