Reklama

Reklama

Hokejowa reprezentacja Polski rozpoczyna dziś walkę o igrzyska w Soczi

Polscy hokeiści meczem z Estonią rozpoczną dzisiaj (godz. 15) walkę o igrzyska w Soczi. Turniej w Kijowie zapowiada się tym ciekawiej, że będzie pierwszym sprawdzianem kadry prowadzonej przez duet mistrzów świata Igor Zacharkin - Wiaczesław Bykow.

W kijowskim Pałacu Sportu rywalami "Biało-czerwonych" będą także reprezentacje Hiszpanii i Ukrainy. Awans do ostatniej rundy kwalifikacji (7-10 lutego 2013) wywalczy tylko najlepszy. Droga do Soczi jest więc dla naszej kadry daleka i biegnie ostro pod górkę. Jednak zwycięstwo w Kijowie byłoby dużym sukcesem, na który polski hokej czeka od lat.

- Droga do świetności hokeja wiedzie przez reprezentację - dowodzi prezes PZHL Piotr Hałasik, licząc że sukces kadry pozwoli wydobyć tę piękną dyscyplinę sportu z marazmu.

Reklama

Właśnie dlatego sprowadził trenerów z najwyższej półki - Igora Zacharkina i Wiaczesława Bykowa. Rosyjskie sławy to w tym momencie nasza najmocniejsza broń. Wprawdzie w trakcie kilkunastu treningów mistrzów świata z naszych hokeistów nie zrobią, ale można oczekiwać, że nasz zespół jest lepiej przygotowany niż w poprzednich latach. Właśnie dlatego podczas zgrupowania w Tychach trenowali po sześć godzin dziennie.

Równie istotne, czy trenerzy będą potrafić uruchomić rezerwy tkwiące w mentalności zawodników. To właśnie w sferze psychiki przegraliśmy z Ukraińcami ostatni mecz podczas ubiegłorocznych MŚ w Kijowie. Skończyło się 1-4, ale nasi rozpoczęli mecz na tak miękkich nogach, że w pierwszej tercji można było obawiać się dwucyfrówki. Teraz trenerzy, którzy dwukrotnie doprowadzili Rosję do mistrzostwa świata, mają zaszczepić w naszych hokeistach wiarę w to, że są w stanie wygrywać nawet z teoretycznie silniejszymi.

To ważne, bo faworytami są Ukraińcy i nie tylko dlatego, że "Sbirną" dopingiem nieść będzie sześć tysięcy fanów w wypchanym po brzegi Pałacu Sportu. Wygrywają z nami regularnie, mają zawodników z KHL, a Aleksiej Ponikarowski i Rusłan Fedotenko graliby teraz w NHL, gdyby nie lokaut.

Mecz z Ukrainą na zakończenie turnieju - w niedzielę o 19 polskiego czasu (transmisja w TVP Sport). Wcześniej szansa na przetarcie ze słabszymi rywalami. Trudniejszy z nich to Estonia - 26. drużyna światowego rankingu. Ogrywamy ją bez większych problemów; ostatnio w kwietniu 2011 r. podczas MŚ w Kijowie - 8-3. W porównaniu z tamtym spotkaniem, nasi piątkowi rywale znacznie odmłodzili skład. Najbardziej doświadczonym zawodnikiem jest Dmitri Rodin, znany bardziej polskim kibicom jako Suur. 37-letni hokeista zdobywał z Podhalem mistrzostwo Polski, a z Ciarko KH Sanok Puchar Polski.

Drugi mecz rozegramy z Hiszpanią, która w światowym rankingu zajmuje odległe 29. miejsce. W kwietniu przegrała walkę o awans z czwartej ligi właśnie z Estonią. Mecz zakończył się wynikiem 3-5, co jednak nie oddaje przewagi Estonii. Z Hiszpanią zmierzymy się dopiero po raz drugi w historii.

Trener Zacharkin tuż przed odlotem do Kijowa przekonywał, że składy, w jakich zagrają przeciwko nam rywale, nie są istotne. - Ważne, aby nasza drużyna grała tak, jak ją przygotowywaliśmy podczas treningów - powiedział selekcjoner "Biało-czerwonych".

Mirosław Ząbkiewicz

Program turnieju w Kijowie

8 listopada

Polska - Estonia godz. 15

Ukraina - Hiszpania 19

9 listopada

Polska - Hiszpania 15

Estonia - Ukraina 19

10 listopada - dzień wolny

11 listopada

Hiszpania - Estonia 15

Ukraina - Polska 19

Skład reprezentacji Polski

Bramkarze: Przemysław Odrobny (Ciarko PBS Bank KH Sanok), Kamil Kosowski (JKH GKS  Jastrzębie, A-SMS), Rafał Radziszewski (Comarch Cracovia)

Obrońcy: Paweł Dronia (Ciarko PBS Bank, A-SMS), Jarosław Kłys (Comarch Cracovia, A-SMS), Patryk Noworyta (Comarch Cracovia), Mateusz Rompkowski (JKH GKS Jastrzębie, A-SMS), Michał Kotlorz (GKS Tychy, A-SMS), Rafał Dutka (GKS Tychy), Jerzy Gabryś (Aksam Unia Oświęcim  A-SMS), Adam Borzęcki (Schwenninger Wild Wings, A-SMS)

Napastnicy: Leszek Laszkiewicz (Comarch Cracovia, A-SMS), Marcin Kolusz, Krzysztof Zapała, Krystian Dziubiński (Ciarko PBS Bank), Tomasz Malasiński, Dariusz Gruszka, Marek Strzyżowski (Ciarko PBS Bank, A-SMS), Mikołaj Łopuski, Adam Bagiński, Grzegorz Pasiut, Jakub Witecki (GKS Tychy, A-SMS), Maciej Urbanowicz (JKH GKS Jastrzębie, A-SMS)

Sztab reprezentacji

Wiaczesław Bykow - konsultant

Igor Zacharkin - trener

Jacek Płachta - asystent trenera

Marek Ziętara - asystent trenera

Kirył Korenkow - trener bramkarzy

Andrzej Zabawa - kierownik reprezentacji

Mateusz Hanslik - lekarz

Krzysztof Ritszel - masażysta

Krzysztof Kozdronkiewicz - masażysta

Mariusz Czerkawski - team leader

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL