Reklama

Reklama

Władze światowego hokeja krytykują Łotwę za zmianę białoruskiej flagi

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) skrytykowała łotewskich organizatorów mistrzostw świata elity za zdjęcie białoruskiej flagi i zastąpienie jej tą używaną przez opozycję.

Potępiając ten ruch jako "przesłanie polityczne", IIHF stwierdziła, że działania białoruskiego rządu i drużynę hokeistów z tego kraju należy traktować "odrębnie". Poza tym zwróciła się, aby w takim razie w z tej samej ekspozycji usunąć flagę IIHF i flagę mistrzostw świata z nazwą federacji zarządzającej tym sportem.

W niedzielę Białoruś wymusiła lądowanie w Mińsku samolotu pasażerskiego, aresztując przebywającego na pokładzie dziennikarza-dysydenta, wzbudzając krytykę Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Dzień po incydencie burmistrz Rygi i minister spraw zagranicznych Łotwy usunęli białoruską flagę z wystawy flag reprezentujących narody rywalizujące w mistrzostwach świata. Została ona zastąpiona historyczną białoruską biało-czerwoną flagą, która jest obecnie symbolem opozycji.

"IIHF nie zgadza się z działaniami podjętymi przez burmistrza Rygi i łotewskiego ministra spraw zagranicznych, aby użyć flagę kraju uczestniczącego w mistrzostwach świata do przesłania politycznego" - czytamy w oświadczeniu federacji.

Teraz flaga, wcześniej mistrzostwa

Reklama

"Działania władz Białorusi i zawodników rywalizujących pod białoruską flagą na tym turnieju należy traktować odrębnie. Ci hokeiści zostali przyjęci na Łotwie jako goście i nie powinni oglądać zdjętej bez ich zgody flagi na ekspozycji prezentującej flagi 16 państw uczestniczących w turnieju. IIHF zachowa flagę Białorusi na wszystkich obiektach mistrzostw świata na czas trwania turnieju i ma nadzieję, że urząd burmistrza ponownie rozważy swoją decyzję" - dodano.

Tegoroczne mistrzostwa świata miały odbyć się nie tylko na Łotwie, ale i na Białorusi, ale w związku z niepokojami politycznymi i pandemią koronawirusa, a także groźbami sponsorów, odebrano jej ten przywilej.

Pawo

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama