Słowacy i Finowie na czele grup A i B

Broniący trofeum Finowie pokonali Niemców 2-1 w meczu grupy B hokejowych mistrzostw świata elity, który odbywają się w Rydze.

To było już czwarte zwycięstwo Finów na tym turnieju. Nie przyszło ono jednak im łatwo.

"Suomi" już w siódmej minucie objęli prowadzenie. Po zaledwie ośmiu sekundach Anton Lundell wykorzystał przewagę.

Niemcy wyrównali w 28. minucie, kiedy do siatki trafił Korbinian Holzer.

To jednak mistrzowie świata zadali decydujący cios. Iiro Pakarinen wywalczył krążek przy bandzie, atakując rywala, przejął go Lundell, wjechał z nim do tercji i wystawił do Arttu Ruotsalainena, który uderzeniem pod poprzeczkę zdobył zwycięską bramkę w 52. minucie.

Niemcy w końcówce starali się ponownie doprowadzić do remisu, ściągnęli bramkarza, ale wynik się nie zmienił.

Finowie są liderem grupy B z 13 punktami w pięciu meczach.

Słowacja wyprzedza Rosjan

Na czele grupy A jest natomiast Słowacja, która ma 12 punktów jak Rosja, grająca pod nazwą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, ale wygrała bezpośredni mecz. Nasi południowi sąsiedzi wygrali w sobotę z Danią 2-0. Obie bramki padły w trzeciej tercji. Najpierw trafił Peter Cehlarik (48. minuta), a potem Adam Janošik (53.).

Grupa A:

Słowacja - Dania 2-0 (0-0, 0-0, 2-0)

Bramki: 1-0 Cehlarik (48.), 2-0 Janošik (53.).

Czechy - Wielka Brytania  6-1 (1-0, 3-1, 2-0)

Niemcy - Finlandia 1-2 (0-1, 1-0, 0-1)

Bramki: 0-1 Lundell (7., w przewadze), 1-1 Holzer (28.), 1-2 Ruotsalainen (52.).

Włochy - Kazachstan  3-11 (0-1, 1-2, 2-8)

Norwegia - USA  1-2 (0-1, 0-1, 1-0)

1. Finlandia      5  4 1  13-6  13

2. USA            5  4 1  15-6  12

3. Kazachstan     6  4 2  21-15 10

4. Niemcy         5  3 2  21-10  9

5. Łotwa          5  2 3  12-11  8

6. Kanada         5  2 3  10-14  6