Słowacja po wielu latach pokonała Rosję!

W meczu dwóch niepokonanych drużyn grupy A Słowacja wygrała z Rosją 3-1 podczas hokejowych mistrzostw świata elity, które są rozgrywane w Rydze. Nasi południowi sąsiedzi na zwycięstwo ze "Sborną" w światowym czempionacie czekali 17 lat.

To był hit poniedziałku czempionatu w Rydze.

W pierwszej tercji gole nie padły, choć okazje były, ale worek z bramkami rozwiązał się w drugiej części.

Prowadzenie objęli Słowacy, którzy zamknęli rywala w jego tercji, hokeiści "Sbornej" nie potrafili wybić krążka i w końcu skuteczny strzał spod linii niebieskiej oddał Miloš Kelemen, dla którego był to pierwszy gol w tegorocznych mistrzostwach.

Nasi południowi sąsiedzi cieszyli się tylko przez 66 sekund. Rosja wykorzystała okres gry w przewadze, kiedy uderzeniem z prawego bulika popisał się Aleksander Barabanow.

Słowacy na prowadzenie wrócili w trzeciej tercji i ponownie gol padł w przewadze. W 54. minucie Martin Gernat przymierzył z linii niebieskiej, a krążek wylądował pod poprzeczką bramki rywala.

Marek Daloga do pustej siatki

Rosjanie w końcówce nie mieli nic do stracenia, zdjęli bramkarza, ale przyniosło to odwrotny skutek. Rywale przeprowadzili zespołową kontrę, a minutę i sekundę przed końce do pustej siatki trafił Marek Daloga.

Walerij Bragin jeszcze łapał się brzytwy, zażądał sprawdzenia, czy nie było spalonego, ale sędziowie, po obejrzeniu powtórek na monitorze, uznali gola, a ponadto, za nieuzasadniony challenge, jeden z rosyjskich graczy powędrował na ławkę kar.

Rosjanie przegrali więc po raz pierwszy w tym turnieju i pierwszy raz na MŚ ze Słowacją od 17 lat. Podopieczni Craiga Ramseya z kompletem punktów są liderem grupy A.

Grupa A:

Słowacja - Rosja 3-1 (0-0, 1-1, 2-0)

Bramki: 1-0 Kelemen (30.), 1-1 Barabanow (32., w przewadze), 2-1 Gernat (54., w przewadze), 3-1 Daloga (59., pusta bramka).

Czechy - Białoruś  3-2 (0-0, 2-1, 0-1, 1-0) po dogrywce