MŚ w hokeju: Szwajcarzy wygrali piąty mecz z rzędu

Szwajcaria pokonała w Sztokholmie Danię 4-1 (1-0, 1-1, 2-0) w meczu grupy S mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie. Liderujący w tabeli "Helweci" odnieśli piąte z rzędu zwycięstwo w turnieju.

Wcześniej Szwajcaria wygrała ze Szwecją 3-2, mistrzem olimpijskim Kanadą 3-2 po karnych, Czechami 5-2 i Słowenią 7-1.

W meczu z Danią Szwajcarzy byli bardzo skuteczni w wykorzystywaniu przewag. Na cztery takie sytuacje, w aż trzech przypadkach padły bramki.

Liderem w drugiej grupie jest Finlandia, która w sobotę w efektownym stylu pokonała Austrię 7-2. Współgospodarze imprezy mają dwa punkty przewagi nad reprezentacją USA, ale ci rozegrali o jedno spotkanie mniej.

W odmiennych nastrojach od Szwajcarów i Finów są Słoweńcy, którzy nie wygrali w tegorocznym czempionacie dotąd ani jednego spotkania. Tym razem musieli uznać wyższość Szwedów 0-2.

W sobotę Amerykanie pokonali Francję 4-2. W barwach "Trójkolorowych" wystąpiło dwóch zawodników znanych z występów w polskiej ekstraklasie - Nicolas Besch z Cracovii i Teddy Da Costa z GKS Tychy.

Grupa S

Norwegia - Białoruś 3-1 (1-0, 1-0, 1-1)

Bramki: dla Norwegii - Per-Age Skroder (4, 26), Anders Bastiansen (55); dla Białorusi - Aleksander Kułakow (59).

Kary: Norwegia - 25 minut (cała kara dla Andreasa Martinsena), Białoruś - 8 minut.

Szwecja - Słowenia 2-0 (0-0, 1-0, 1-0)

Bramki: Gabriel Landeskog (26), Fredrik Pettersson (43).

Kary: Szwecja - 8 min.; Słowenia - 12 min.

Szwajcaria - Dania 4-1 (1-0, 1-1, 2-0)

Bramki: Luca Cunti (2., w przewadze), Ryan Gardner (32., w przewadze), Reto Suri (44.), Nino Niederreiter (55., w przewadze) - Nicklas Jensen (34.).

USA - Francja 4-2 (2-0, 0-1, 2-1)

Bramki: Stephen Gionta (8.), Bobby Butler (18.), Paul Stastny (52.), David Moss (54., w przewadze) - Kevin Hecquefeuille (29., w przewadze), Yorick Treille (59.).

Kary: USA - 8 min; Francja - 12.

Finlandia - Austria 7-2 (2-0, 1-0, 4-2)

Bramki: dla Finlandii - Antti Pihlstrom (5), Veli-Matti Savinainen (9, 58), Petri Kontiola (28), Lauri Korpikoski (50), Niklas Hagman (51), Jarno Koskiranta (56); dla Austrii - Robert Lukas (41), Raphael Herburger (43).

Kary: Finlandia - 4 min.; Austria - 41 min. (w tym 25 min. dla Daniela Welsera).

Niemcy - Łotwa 2-0 (0-0, 1-0, 1-0)

Bramki: Christoph Ullmann (29), Patrick Hager (44).

Kary: Niemcy - 10, Łotwa - 31 minut (w tym 25 min. dla Martinsa Cipulisa).

1. Finlandia        6   5  1   20-12  14 - awans do 1/4 finału

2. USA              5   4  1   20-12  12

3. Rosja            5   3  2   18-9    9

4. Słowacja         5   2  3   13-13   7