Reklama

Reklama

MŚ w hokeju: Elita zjeżdża do Skandynawii

W piątek rozpoczną się mistrzostwa świata Elity w hokeju na lodzie, których gospodarzami będą Finowie i Szwedzi. To drugi przypadek w historii, kiedy tę imprezę organizuje więcej niż jeden kraj. W Helsinkach i Sztokholmie o medale będzie rywalizować 16 drużyn.

Tytułu bronić będą Finowie, którzy przed rokiem w Bratysławie w finale rozbili Szwedów 6-1. Oprócz dwóch najlepszych ekip poprzednich mistrzostw, do faworytów należą też Kanadyjczycy, Rosjanie i Czesi.

Z powodu rozgrywek o Puchar Stanleya za oceanem, tradycyjnie udziału w MŚ nie weźmie wielu czołowych hokeistów. Osłabione z tego powodu są praktycznie wszystkie zespoły.

Rozgrywki NHL ze skandynawskiego turnieju wyłączyły m.in. Kanadyjczyków Chrisa Prongera i Shane'a Doana, Rosjan Ilię Kowalczuka, Aleksandra Owieczkina i jego imiennika Siemina czy Czechów Patrika Eliasa i Petra Sykorę.

Reklama

Szwedzi, choć muszą sobie radzić bez bramkarza New York Rangers Henrika Lundqvista, mogą mówić o sporym szczęściu. W pierwszej rundzie play off NHL odpadły zespoły Ottawa Senators, Detroit Red Wings i Chicago Blackhawks, dzięki czemu w kadrze na MŚ znalazło się aż 10 występujących w nich hokeistów, m.in. Daniel Alfredsson, Henrik Zetterberg i Johan Franzen.

W pierwszej części turnieju uczestniczyć będzie 16 drużyn podzielonych na dwie grupy. Najsłabsza w każdej z nich spadnie do Dywizji IA, a po cztery najlepsze awansują do ćwierćfinałów.

Do tej pory tylko raz zdarzyło się, że MŚ rozgrywano na terytorium więcej niż jednego kraju. O miano najlepszych w 1930 roku rywalizowano w Chamonix, Berlinie oraz Wiedniu. Samodzielnie Finowie gospodarzami byli wcześniej sześciokrotnie (w 1965, 1974, 1982, 1991, 1997 i 2003 roku), a Szwedzi dziewięć razy (1949, 1954, 1963, 1969, 1970, 1981, 1989, 1995, 2002).

Podział na grupy 76. MŚ w hokeju na lodzie:

Grupa A (Helsinki) - Finlandia, Kanada, USA, Szwajcaria, Słowacja, Białoruś, Francja, Kazachstan

Grupa B (Sztokholm) - Rosja, Szwecja, Czechy, Niemcy, Norwegia, Łotwa, Dania, Włochy


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje