Reklama

Reklama

MŚ w hokeju. Dania zaoferowała przejęcie organizacji turnieju

Dania - jak podała Międzynarodowa Federacja Hokeja (IIHF) - zgłosiła gotowość przejęcia organizacji mistrzostw świata, zaplanowanych między 21 maja a 6 czerwca w Mińsku i Rydze. Coraz częściej mówi się o odebraniu praw współgospodarza Białorusi.

Szef federacji Rene Fasel spotkał się w poniedziałek z białoruskim liderem Alaksandrem Łukaszenką i rozmawiał m.in. właśnie o tej imprezie. Obecnie, ze względu na represje i politykę Mińska, jej zorganizowanie przez Białoruś stoi pod znakiem zapytania. Decyzja ma zapaść do 27 stycznia. 

- Nie tylko jednak chodzi o polityczne sprawy, ale na razie nie może być mowy w Mińsku o międzynarodowym standardzie ochrony przed zakażaniem koronawirusem. A tego oczekiwałbym przy organizacji tak dużej imprezy o randze światowej. Mamy jednak zapewnienie rządu, że wszystkie nasze zalecenia byłyby uwzględnione i wprowadzone" - skomentował Fasel i dodał, że wprawdzie jest jeszcze wiele do zrobienia, ale cel pozostaje taki sam - by mistrzostwa świata odbyły się na Białorusi i na Łotwie.

Reklama

Szef międzynarodowej federacji podkreślił jednak, że są także alternatywne rozwiązania. - Mamy już ofertę złożoną przez Danię. Jesteśmy po rozmowach ze Słowacją - przyznał 70-letni szwajcarski działacz.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!

Sprawdź!

Łotwa domaga się odebrania Białorusi prawa organizacji mistrzostw świata w hokeju. Takie stanowisko popiera m.in. zastępca Fasela, szef fińskiej federacji hokeja Kalervo Kummola oraz wielu innych polityków i funkcjonariuszy sportowych. Listy do Fasela pisali białoruscy obrońcy praw człowieka, jednak ten nie zareagował na nie, podało Radio Swaboda.

Łukaszenka mówił podczas spotkania z Faselem, że na Białorusi jest bezpiecznie, a kraj ten jest gotów zorganizować imprezę bez Łotwy. Wcześniej w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji bagatelizował, że "nie przejmie się", jeśli mistrzostwa się na Białorusi nie odbędą.

W związku z powyborczymi protestami na Białorusi zatrzymano ponad 33 tys. osób. W więzieniach przebywa obecnie 178 więźniów politycznych, w tym trzy dziennikarki. Wiele osób, w tym liderzy opozycji, było zmuszonych do emigracji.

mar/ cegl/

Tego jeszcze nie widziałeś! Sprawdź nowy Serwis Sportowy Interii! Wejdź na sport.interia.pl!

Dowiedz się więcej na temat: hokejowe MŚ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama